Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Biały towar” – nowa powieść Mariusza Wollnego o Krakowie

Ukazała się nowa powieść Mariusza Wollnego – znanego z książek, które w niezwykle barwny, ciekawy i skuteczny sposób popularyzują Polską historię, a w szczególności dzieje Krakowa („Kacper Ryx”, „Krwawa Jutrznia vel Kroniki Dymitriad”, „Był sobie król...”). Tym razem autor zaprasza w fascynującą podróż w czasie do Krakowa przełomu XIX i XX wieku.

Fot. Jakub Leszko / materiały prasowe
Jakub Leszko / materiały prasowe

Upłynąwszy pod znakiem wielkich przemian społecznych i gospodarczych, wiek XIX zbliża się ku końcowi. W stolicy Małopolski rodzą się nowe trendy – Młoda Polska, dekadencja, secesja. W kawiarniach i restauracjach o sprawach metafizycznych rozprawiają artyści, literaci i filozofowie. Na salonach, nieco nadgryziona już zębem czasu arystokracja niestrudzenie podejmuje kolejne gorące tematy towarzyskie. Na mównicy i w terenie ścierają się lojaliści, socjaliści i anarchiści, a na ulicach grasują kindry, andrusy i dużo groźniejsi przestępcy.

Tymczasem, na pilne wezwanie przyjaciół, po 16 latach pobytu za granicą do rodzinnego miasta wraca będący pod wpływem twórczości Doyle'a i zafascynowany jego bohaterem Sherlockiem Holmesem Olgierd Korsak. Prowadząc wspólnie prywatne śledztwo przyjaciele wpadają na ślad, którego nici prowadzą do ich młodzieńczej przygody sprzed szesnastu lat, a przy okazji odkrywają w Krakowie obecność wysłanników świetnie zorganizowanej międzynarodowej szajki przestępczej z siedzibą w Buenos Aires.

Jak większość powieści Mariusza Wollnego, „Biały towar” z niezwykłym pietyzmem odtwarza autentyczne realia dawnego Krakowa, obok mieszkańców pokazując także ówczesne partie miasta w kolejnych fazach ich rozwoju i przemian, popularne i dziś legendarne już sklepy, knajpy, hotele, instytucje miejskie i państwowe, Kraków i Podgórze oraz żydowski Kazimierz, wszystkie warstwy społeczne od arystokratów po proletariuszy i męty społeczne.

To książka, która w atrakcyjnej formule kryminału retro pokazuje kawał prawdziwej historii i obyczajowości Krakowa z niezwykle malowniczej epoki przełomu XIX/XX w.

„Biały towar” jest pierwszą częścią cyklu „Sprawy komisarza Mohra”. Fragment książki do przeczytania na stronie internetowej komisarzmohr.pl.

Mariusz Wollny

Książka w wyłącznej dystrybucji w autorskim sklepie Mariusza Wollnego – wysyłkowo na stronie internetowej sklep.kacperryx.pl lub stacjonarnie przy pl. Mariackim 3 w Krakowie.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Jama.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-18
Data aktualizacji: 2021-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat