Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

XX Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

Fundacja Matio, od 22 lutego do 28 lutego organizuje kampanię społeczną – XX Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, która poświęcona jest upowszechnieniu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu oraz możliwościach godnego i dłuższego życia z tą chorobą.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Hasło kampanii: „Chcę zdjąć maskę”, ma zwrócić uwagę na to, kto i dlaczego w trudnych czasach pandemii chce zdjąć maskę. Przyzwyczailiśmy się już do widoku ludzi w maskach na ulicy, w sklepach, przychodniach i innych miejscach publicznych, ale mało kto wie, że są osoby, które z maską nie rozstają się przez całe życie. Towarzyszy im od urodzenia do samej śmierci – są to chorzy na mukowiscydozę.

Dla chorych z mukowiscydozą każda infekcja czyni nieodwracalne szkody w płucach, dlatego próbują się wystrzegać sytuacji, w których będą narażeni na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Osoby nie chorujące na mukowiscydozę rzadko sięgają po maski, natomiast chorzy, zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji infekcji, wręcz odruchowo zabezpieczają się zakładając na twarz maskę.

Chorzy na mukowiscydozę marzą o tym, by zdjąć maskę, bo przecież znaczyłoby to, że uwolnili się od choroby. Niestety, nie mają takiej możliwości. Dlatego w tej kampanii organizatorzy będą zwracać uwagę na problemy, których rozwiązanie pozwoliłoby chorym pomóc w zmaganiu się z ich chorobą.

Najważniejsze dla chorych na mukowiscydozę jest:

  • zbudowanie kompleksowej opieki medycznej na terenie całej Polski
  • równy dostęp do leków – suplementów diety, antybiotyków, leków przyczynowych
  • dostępność do ośrodków leczenia mukowiscydozy dla chorych dorosłych
  • opieka domowa – zbudowanie systemu opieki domowej nad pacjentem z mukowiscydozą

Program XX Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy oraz dodatkowe informacje [PDF]. Kampanię można również wesprzeć finansowo za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.

mukowiscydoza

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-16
Data aktualizacji: 2021-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat