Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O!Lśnienia – głosowanie zakończone

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Nominacje dla artystów za rok 2020 zostały ogłoszone 12 lutego w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Zwycięzców poznamy dziś, 5 marca. Uroczystość będzie transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. 6 marca retransmisję wręczenia nagród pokaże TVN.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 28 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogli oddać głos w następujących ośmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna i jazz, Teatr, Serial oraz Herosi kultury. 

Do O!lśnień nominowani są artyści, których dzieła były dostępne dla odbiorców w 2020 roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków i ludzi kultury, przygotowała wraz z Katarzyną Janowską redakcja serwisu Onet Kultura oraz Robert Piaskowski, doradca prezydenta Krakowa ds. kultury i Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Zwycięzców w plebiscycie wybierają użytkownicy Onetu. Ambasador Kultury – honorowy tytuł, przyznawany przez Miasto Kraków i Onet, zostanie ogłoszony w dniu wręczenia nagród.

Kultura została pierwsza zamrożona i jako ostatnia jest odmrażana. Wielu artystów straciło pracę, instytucje kultury przez wiele miesięcy były zamknięte. To był i jest czas próby. Dlatego w tej edycji nagród istotny jest dla nas aspekt solidarnościowy. Stworzyliśmy nową kategorię Herosi Kultury. Nominujemy do niej artystów, menedżerów, ludzi kultury, którzy wyróżnili się pomysłowością w działaniu i w kontakcie z odbiorcami oraz zaangażowaniem w problemy branży kulturalnej. Nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł otrzymają zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Laureat, który zdobędzie najwięcej głosów, zdobywa tytuł O!lśnienie 2021 oraz nagrodę w wysokości 30 tys. zł – mówi Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Onet Kultura.

– Ostatni rok był niezwykle trudny dla kultury. Ale ta się nie poddała. Pokazała, że instytucje, artyści i organizatorzy potrafią się zjednoczyć, dzięki czemu kultura jest silna i odporna – taki też tytuł nosi program wsparcia dla środowisk artystycznych i kulturalnych w Krakowie: „Kultura odporna” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

– Wiele działań przeniosło się do sieci. Instytucje kultury, dzięki wykorzystaniu nowych technologii nie zaprzestały prac nad premierowymi spektaklami czy wystawami, grały koncerty dla publiczności i stale podtrzymywały kontakt ze swoimi odbiorcami. Były też elastyczne i naprawdę szybko reagowały na zmieniające się obostrzenia sanitarne. W Krakowie wykorzystaliśmy ten czas także na przygotowanie miejskiej platformy VOD. Dzięki niej i dzięki współpracy właśnie na PLAY KRAKÓW można oglądać dziś spektakle, premierowe widowiska muzyczne, festiwale czy filmy tworzone przez wiele krakowskich muzeów, teatrów, ośrodków czy animatorów kultury. Dostępne bez żadnych barier. Jest więc to oferta nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale i dla wszystkich Polaków – dodaje prezydent Majchrowski.

Zwycięzców poznamy dziś, 5 marca, o godz. 20.00 podczas transmisji gali na www.onet.pl oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Wręczenie nagród odbędzie się w Krakowie, w pałacu Potockich. Tegoroczne wydarzenie, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbędzie się bez udziału publiczności.

Współorganizatorami O!Lśnień są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Kongresowe ICE Kraków, partnerem kategorii Sztuka jest Dom Aukcyjny Polswiss Art.

Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu

Literatura

 • Zyta Rudzka – „Tkanki miękkie”, wyd. W.A.B. Za prozę rozprawiającą się z mitem Don Juana, opisującą męską starość, uwiąd ciała i pragnień.
 • Mira Marcinów – „Bezmatek”, wyd. Czarne. Za bezkompromisowy, dojrzały debiut, w którym autorka opisuje historię zaborczej miłości między córką a matką, miłości naznaczonej umieraniem.
 • Joanna Bator – „Gorzko, gorzko”, wyd. Znak. Za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności.

Film

 • Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Sala samobójców. Hejter” (reż. Jan Komasa). Producent: Naima Film / Canal+ / Coloroffon / Studio K2 / TVN Grupa Discovery. Dystrybutor: Kino Świat. Za umiejętność zagrania bólu odrzucenia i nienawiści u bohatera, którego historia urasta do symbolu naszych czasów.
 • Zofia Stafiej za rolę w filmie „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski). Producent: Akson Studio / PISF. Dystrybutor: Forum Film Poland sp. z o.o. Debiutująca aktorka tworzy przykuwający portret dziewczyny, która mierzy się z bolesnymi emocjami rodzin rozdzielonych przez emigrację zarobkową.
 • Piotr Trojan za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek). Producent: TVN Grupa Discovery / PISF. Dystrybutor: Kino Świat Za talent w wykreowaniu postaci wiarygodnego bohatera, tym bardziej zasługujący na docenienie, że jego historię i osobę znała cała Polska.

Serial

 • Natasza Parzymies za pomysł i reżyserię serialu „Kontrola”. Warszawska Szkoła Filmowa / YouTube. Za emanujący ciepłem i twórczą energią internetowy serial o lesbijskiej miłości. Kilkuminutowe opowieści stał się hitem wykraczającym poza granice Polski.
 • Arkadiusz Jakubik za role w serialach „Król” i „W głębi lasu”. Producent: Canal+ („Król”) / ATM Grupa / PISF / Netflix („W głębi lasu”). Za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, będące dowodem, że wielki aktor nawet w drugoplanowych rolach skupia uwagę i tworzy zapadające w pamięć kreacje.
 • Piotr Głowacki za rolę w serialu „Nieobecni”. Producent: TVN Grupa Discovery / Player. Za oszczędny i konsekwentny dobór środków aktorskich w tworzeniu postaci policjanta dotkniętego zespołem Aspergera.

Teatr

 • Reżyserka Katarzyna Kalwat i aktor Jacek Poniedziałek za spektakl „Podróż do Reims”, koprodukcja Teatr Nowy i Łaźnia Nowa. Za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę opartą na osobistych doświadczeniach poruszającą w widzu najczulsze struny.  
 • Reżyser Wiktor Rubin i dramaturżka Jolanta Janiczak za spektakl „I tak mi nikt nie uwierzy” w teatrze im. Fredry w Gnieźnie. Za precyzyjnie napisaną i zainscenizowaną historię Barbary Zdunk, nazywanej „ostatnią czarownicą Europy”. Historię wpisującą się w aktualną dyskusję o losie kobiet.
 • Anna Smolar za reżyserię spektaklu „Koniec z Eddym” - Teatr Studio. Za najbardziej konsekwentny i zespołowy spektakl roku, w którym doskonale poprowadzeni aktorzy sugestywnie budują postaci przygniecione przeszłością i pochodzeniem.

Sztuki wizualne

 • Monika Sosnowska – wystawa w Zachęcie Galerii Narodowej, kuratorka Maria Brewińska i w galerii Labirynt, kurator Waldemar Tatarczuk. Za artystyczny dialog z architekturą socmodernizmu lat 60. I 70. w Polsce. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na detale i jednocześnie plastyczność i lekkość ciężkich materiałów. Tworzy przestrzenne instalacje, które miejscom i wnętrzom nadają nowe znaczenia.
 • Waldemar Tatarczuk – dyrektor galerii Labirynt w Lublinie za wystawy „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama”. Za błyskawiczną reakcję na rzeczywistość polityczną i społeczną. Przygotowanie interwencyjnej wystawy, w której twórcy mogli wyrazić solidarność ze środowiskami LGBT oraz za wystawę dokumentującą ikonografię, hasła i język strajku kobiet.
 • Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska – kuratorzy wystawy „Wróblewski. Poczekalnia” w Moderna Galerija w Lublanie. Za zorganizowanie, mimo pandemicznych ograniczeń, wystawy prac Andrzeja Wróblewskiego, na której niektóre prace pokazano po raz pierwszy. Wystawę dokumentuje imponujący katalog.

Muzyka popularna

 • Kasia Lins płyta „Moja wina” Wydawnictwo: Universal Music Polska. Za album inspirowany różnymi nurtami muzycznymi. Za wykreowanie teatralnych teledysków tworzących całość z nowoczesnym brzmieniem. 
 • Krzysztof Zalewski płyta „Zabawa” Wydawnictwo: Kayax/ e-muzyka. Za przeniesienie alternatywnego brzmienia do mainstreamu, świetne teksty oraz ciągły rozwój, czego dowodem jest album „Zabawa”.
 • Baasch płyta „Noc” Wydawnictwo: PIAS Records/ Mystic Production oraz muzyka do ulicznego koncertu „Dziady na Mickiewicza”. Za krążek oddający lęki czasu pandemii. Za muzykę do ulicznego performansu „Dziady na Mickiewicza” oraz artystyczną wszechstronność i samodzielność.

Muzyka klasyczna i jazz

 • Dominik Wania – „Lonley Shadows”, Wydawnictwo: ECM Records/ Universal Music Polska. Za pierwszą, solową płytę perfekcyjnego pianisty jazzowego, nagraną dla prestiżowego wydawnictwa ECM.
 • Krzysztof Pietraszewski – kurator Festiwalu Sacrum Profanum wraz ze współpracownikami. Za stworzenie nowego wymiaru słuchania i prezentowania muzyki online. Za mocny głos kobiet i usieciowienie – aż 15 projektów to koprodukcje polskie i zagraniczne.
 • Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch – „Drach. Dramma per musica”. Wydawnictwo: Universal Music Polska. Szczepan Twardoch, autor libretta, za umiejętność wyciągnięcia esencji z wielowątkowej powieści. Aleksander Nowak za napisanie muzyki odsyłającej do początków opery i współczesności.

Herosi kultury

 • Reżyser Oskar Sadowski wraz z artystkami i artystami, którzy wzięli udział w spektaklu „Dziady na Mickiewicza”. Za rewolucyjny performans, w którym artyści połączyli się z protestującymi w obronie praw kobiet i słowami wieszcza wyrazili współczesne niepokoje Polaków.
 • Jan Tomasz Adamus wraz z chórem i orkiestrą Capella Cracoviensis. Za 80 koncertów zagranych, mimo pandemii, w jubileuszowym roku działalności. Za muzyczne innowacje, nagrania dla festiwalu Opera Rara oraz koncertu z Jakubem Józefem Orlińskim w ramach cyklu ICE Classic
 • Prof. Jerzy Hausner wraz z grupą ekspertek i ekspertów. Za tworzenie wraz z grupą ekspertów co tygodniowych raportów opisujących sytuację, potrzeby i sposoby wyjścia z kryzysu dla branży kultury zamrożonej z powodu lockdownu.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-12
Data aktualizacji: 2021-03-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat