Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komisja Samorządu Terytorialnego o sytuacji w gminach turystycznych

W czwartek, 28 stycznia, w Warszawie odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Poświęcone zostało problemom gmin turystycznych w Polsce, spowodowanych pandemią COVID-19. Omówiono aktualną sytuację gmin turystycznych – innych, niż górskie, które nie zostały wzięte pod uwagę w działaniach osłonowych rządu.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W spotkaniu wzięli udział senatorzy, przedstawiciele administracji samorządowej, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz strona rządowa, reprezentowana przez ministra Andrzeja Guta-Mostowego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Kraków reprezentowała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

W trakcie dyskusji poruszono przede wszystkim problemy dramatycznej sytuacji przedsiębiorców funkcjonujących w sferze turystyki, kryzys w gminach uzdrowiskowych, załamanie turystyki w wielkich miastach, szczególnie w sektorze MICE. W tym kontekście dziwi fakt dokonanego przez rząd podziału Polski, według którego na pomoc mogą liczyć jedynie gminy górskie, zdefiniowane jako te, które są położone powyżej 500 m n.p.m.

– Z dyskusji wynika duże poczucie niesprawiedliwości. Kryteria pomocy nie zostały odpowiednio dobrane. Powinny się opierać na zasadzie równego traktowania. Wsparcie ma chronić polską gospodarkę i pomóc jej podnieść się po kryzysie ‒ podsumował spotkanie przewodniczący komisji, senator Zygmunt Frankiewicz. Zaproponował również wystąpienie do rządu z apelem o otwarcie branży turystycznej od 15 lutego 2021 r. i rewizję kryteriów pomocy.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-28
Data aktualizacji: 2021-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat