Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prezydent Krakowa apeluje w sprawie sportu

Od 28 grudnia wprowadzono na terenie Polski radykalne ograniczenia dotyczące sportu. Obowiązujące i przedłużone do 31 stycznia obostrzenia spowodowały zawieszenie działalności szkoleniowo-sportowej. W sposób szczególny dotyka to dzieci i młodzież. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia możliwości funkcjonowania sportu w formule reżimu sanitarnego, obowiązującego przed 28 grudnia 2020 r.

Fot. Jan Graczyński
Jan Graczyński

– Zdaję sobie w pełni sprawę z olbrzymich wyzwań i obciążeń, jakie generuje konieczność prowadzenia wspólnie długotrwałej, kompleksowej, odpowiedzialnej i efektywnej walki ze skutkami trwającego stanu epidemii, wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 w różnych obszarach życia społecznego. Naszym wspólnym obowiązkiem jest jednak dbanie o wszechstronny, zbilansowany i bezpieczny rozwój kolejnych pokoleń Polaków, a w szczególności dzieci i młodzieży, których sytuacja zdrowotna – w związku z długotrwałym funkcjonowaniem w formule zdalnej ograniczającej drastycznie aktywność fizyczną – ulega niebezpiecznej degradacji – zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście skierowanym do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego.

Prezydent proponuje, aby rozważyć możliwość wprowadzenia do zasad obowiązujących w „Etapie odpowiedzialności” rozwiązań umożliwiających realizację przez kluby i związki sportowe poprawy warunków uprawiania sportu oraz zwiększenia dostępności do aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży – członków danego klubu sportowego.

Organizacja systematycznych zajęć sportowych i uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym byłoby możliwe dzięki współpracy z właściwymi terytorialnie organami jednostek samorządu. Współpraca ta musi być potwierdzona odpowiednim, wystawionym przez te organizacje dokumentem. Bezwzględny byłby wymóg realizacji szkolenia sportowego przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, które w tym celu byłyby zatrudnione przez klub lub związek sportowy.

– Społeczna rola sportu jest w Krakowie traktowana jako temat niezwykle istotny w hierarchii problemów ogólnomiejskich, zaś wspomaganie upowszechnienia sportu w strukturach samorządowych i współpraca z nimi – ważnym elementem działań realizowanych przez administrację rządową – dodaje w liście prezydent Krakowa.

List prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego [PDF]

 

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-27
Data aktualizacji: 2021-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat