Komunikacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszyła dostawa nowych autobusów elektrycznych dla Krakowa

W poniedziałek, 25 stycznia z fabryki Solaris Bus & Coach SA w Bolechowicach pod Poznaniem wyjechał pierwszy z 50 nowych autobusów elektrycznych, zamówionych przez MPK SA w Krakowie. 26 stycznia autobus na specjalnej lawecie został przywieziony do Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Po dostawie rozpoczął się proces odbioru technicznego nowego autobusu. Jest on w całości przeprowadzony w zajezdni MPK SA. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią SARS-CoV-2 nie ma obecnie możliwości, aby odbiory techniczne odbywały się tak jak do tej pory, w fabryce producenta.

50 nowych autobusów elektrycznych

Przypomnijmy, że kontrakt obejmujący dostawę 50 autobusów elektrycznych oraz 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in, dedykowanych do każdego pojazdu, został podpisany 25 maja 2020 roku.

Wszystkie nowe autobusy będą przewozić pasażerów na czterech liniach nr 144, 173, 179 i częściowo 503, kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Elektrobusy, które Solaris dostarczy do Krakowa, będą napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy przegubowe zostaną konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby, poprzez: 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in. Magazynami energii będą natomiast baterie Solaris High Energy+.

Elektryczne przegubowce będą mogły zaoferować jednorazowo podróż dla 141 pasażerów, z czego 43 osoby będą mogły skorzystać z miejsc siedzących. Najnowsze autobusy dla Krakowa będą wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platformy ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu. Rampa zostanie zamontowana przy drugich drzwiach.

Na zakup tych pojazdów MPK SA uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej. To już kolejne autobusy elektryczne w stolicy Małopolski. Mieszkańcy Krakowa mogą obecnie korzystać z 29 bezemisyjnych pojazdów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-25
Data aktualizacji: 2021-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat