Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto dba o zieleń w czasie zimy

Al. Słowackiego, ul. Czarnowiejska, Sereno Fenno, Filtrowa, Reymonta, Kobierzyńska, Nowosądecka, Na Zjeździe – m.in. na tych ulicach Zarząd Zieleni Miejskiej zamieścił słomiane maty oddzielające jezdnie od zieleni. Łącznie jest to ponad 4,2 tys. metrów bieżących mat. Takie działanie ochronne, stosowane jest przede wszystkim przy nowo założonej zieleni lub tam, gdzie występują gatunki szczególnie wrażliwe na aerozol solny.

Fot. pixabay.com

Zima nieodłącznie wiąże się z koniecznością utrzymania „czarnych”, odlodzonych powierzchni dróg oraz chodników. Zieleń przyuliczna jest więc w tym okresie atakowana z każdej strony przez sól drogową. Trafia ona w okolice przyulicznych drzew bezpośrednio podczas rozsypywania soli na ulicach oraz chodnikach, ale również poprzez przesiąkanie soli z błota pośniegowego. W miejscach o bardzo dużym nasileniu ruchu kołowego i pieszego sól rozprzestrzenia się również w postaci aerozolu solnego. Kluczowa jest więc jak najskuteczniejsza ochrona roślin i gleby przed tym zjawiskiem.

Na terenach parków i zieleńców utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy wykonawcze, utrzymujące parki.

Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.

Inne, alternatywne środki są w większości przypadków oparte na soli (innych rodzajach soli – chlorku wapnia albo chlorku magnezu) lub alkoholu, octanów oraz mrówczanów i są wielokrotnie droższe – sam chlorek wapnia w tym momencie jest 10-krotnie droższy od soli drogowej.

W przypadku zimowego utrzymania ponad połowy długości chodników w mieście jest w gestii zarządców i właścicieli nieruchomości, które do nich przylegają – a ci, dość często również stosują sól. MPO na chodnikach stosuje mieszankę soli z piaskiem wyłącznie w przypadku ryzyka wystąpienia gołoledzi – sama sól nie jest wykorzystywana w żadnym przypadku.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-21
Data aktualizacji: 2021-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź