Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spotkanie z prof. Joanną Hańderek w Dworku Białoprądnickim

Tegoroczny cykl popularnonaukowy „Horyzonty” Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” rozpoczyna spotkaniem z wyjątkowym gościem i niezwykle ważnym tematem. Prof. dr hab. Joanna Hańderek, wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ, działaczka społeczna zajmująca się filozofią kultury i filozofią współczesności, poprowadzi wykład „Wykluczenia”. Wykład odbędzie się w formie online dziś o godz. 19.00.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Prowadząca poruszy w nim problem różnego rodzaju modeli wykluczania w społeczeństwie, stawiając równocześnie pytania: czym są wykluczenia?; dlaczego w społeczeństwach dochodzi do mechanizmów deprecjonujących czy uprzedmiatawiających ludzi?; co powoduje, że tak łatwo zgadzamy się na dyskryminację, nienawiść i separowanie się wobec człowieka uznanego za Innego, Gorszego, Obcego, Niechcianego?

Podczas wykładu prof. Joanna Hańderek zaprezentuje zarówno zarys definicyjny pojęcia, jak i omówi podstawowe mechanizmy kulturowego wykluczania. 

Transmisja online odbędzie się na profilu Facebook Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Dr hab. Prof. UJ Joanna Hańderek - wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Działaczka społeczna. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu i ekoetyki. Autorka „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, red. „Wykluczenia?”. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Wykłada na UJ, prowadzi również zajęcia dla licealistów. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, członkini rady głównej Kongresu Kobiet i Kongresu Świeckości. Dyrektorka Krakowskiego oddziały Centrum Praw Kobiet. Felietonistka gazety KOD i portalu „istota”. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

Horyzonty

Nieustająco i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość prowokuje do poszerzania granic poznania, otwarcia na nowe wyzwania. Dlatego najważniejszym bohaterem cyklu jest człowiek i szerokie aspekty jego funkcjonowania – od umysłu przez ciało aż po psyche. Dotychczas gośćmi byli m.in. prof. dr hab. Bogdan De Barbaro, prof. dr hab. n. med. Iwona Wybrańska, prof. dr hab. Halszka Kontrymowicz-Ogińska, dr hab. Krystyna Golonka, dr hab. Bożena Gulla, lekarz medycyny Zlata Czajkowska, psycholog dr Marek Binder, prof. dr hab. Małgorzata Abassy, dr Lech Górniak, choreografka Iwona Olszowska, prof. dr hab. Marcin Urbaniak (dwukrotnie), dziennikarka Maria Mazurek (współpracowała m.in. z prof. Jerzym Vetulanim), dr Stefan Florek.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-19
Data aktualizacji: 2021-01-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat