Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzielnicowe historie zapisane w przestrzeni miasta

Na Woli Duchackiej, przy ulicy Malborskiej, stanęła tablica wystawowa opowiadająca o historii tej części miasta, a w dzielnicy Bieżanów-Prokocim można się już przejść szlakiem pamięci. Oba projekty trafiły do realizacji dzięki głosom mieszkańców oddanym w edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa w 2019 r.

Fot. Magdalena Miroń / krakow.pl

Tablica wystawowa zamontowana na ulicy Malborskiej – przy ogrodzeniu, gdzie znajduje się kapliczka i kamień pamięci – będzie służyć jako miejsce popularyzowania wiedzy o historii Woli Duchackiej.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, który wziął obiekt pod swoją opiekę, zamierza prezentować w gablotach cyklicznie treści o charakterze edukacyjnym, korzystając z własnych zbiorów oraz z pamiątek i zdjęć, którymi zechcą podzielić się mieszkańcy – i w ten sposób zwiększyć dostęp do wiedzy o lokalnym dziedzictwie.

Projekt o walorach edukacyjnych i turystycznych zrealizowano także dzielnicy XII
Bieżanów-Prokocim. Nowo wytyczony szlak pamięci prowadzi przez miejsca związane z martyrologią ludności polskiej i żydowskiej w okresie II wojny światowej. Podczas okupacji Niemcy organizowali tam m.in. akcje eksterminacyjne i wywózki do obozów koncentracyjnych.

O tragicznej historii opowiadają teraz dwie tablice – przy skrzyżowaniu ulic Bieżanowskiej i Młodzieży oraz w pobliżu cmentarza Prokocim na ulicy Podmiłów. Zamieszczono na nich teksty w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-09
Data aktualizacji: 2021-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź