Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Powstanie koncepcja linii tramwajowej na Alejach Trzech Wieszczów

Miasto szuka wykonawcy wielowariantowej koncepcji linii tramwajowej łączącej Nowy Kleparz z pl. Inwalidów. Oferty można składać do 29 stycznia. Na sporządzenie dokumentu zarezerwowano kwotę 975 tys. zł.

Fot. Tomasz Stankiewicz/krakow.pl
Tomasz Stankiewicz/krakow.pl

Opracowany dokument powinien zawierać zakres niezbędnej przebudowy jak również rozbudowy układu drogowego (w tym m.in. al. Mickiewicza, Słowackiego, ulic: Królewskiej, Karmelickiej, Długiej, Prądnickiej i Kamiennej wraz ze skrzyżowaniami) oraz infrastruktury technicznej.

Zastrzega się, że modyfikacje przekroju ulicznego nie mogą negatywnie wpłynąć na ruch autobusowy. Opracowanie swoim zakresem powinno uwzględniać potrzeby ruchu: pieszego, w tym osób o ograniczonej możliwości poruszania się, rowerowego oraz komunikacji zbiorowej. Zgodnie z założeniem, potrzeby transportu publicznego powinny być zaspokajane w pierwszej kolejności – przed ruchem samochodów indywidualnych.

Planowana do sporządzenia koncepcja pozwoli na analizę potencjalnych przebiegów linii tramwajowej w tym rejonie miasta w dalszej przyszłości. Obecnie miasto skupia się na budowie nowych linii tramwajowych w ciągu Trasy Łagiewnickiej i do Górki Narodowej. Kolejną ważną inwestycją jest realizacja w formule PPP tramwaju do Mistrzejowic.

Wybrany wykonawca ma sporządzić minimum pięć wariantów przebiegu linii tramwajowej:

 • wariant I: Wariant linii tramwajowej w pasie zieleni Alei Trzech Wieszczów na odcinku Nowy Kleparz – plac Inwalidów  
  • podwariant I: Zlokalizowanie linii tramwajowej w pasie zieleni Alei Trzech Wieszczów wraz z pasem dla autobusów (pas autobusowo-tramwajowy). Istniejące buspasy, znajdujące się na zewnętrznych pasach ruchu powinno się wykorzystać na budowę dróg rowerowych.
  • podwariant II: Zlokalizowanie linii tramwajowej w pasie zieleni Alei Trzech Wieszczów z pozostawieniem buspasów po zewnętrznych stronach jezdni. Torowisko w tym podwariancie powinno być typu zielonego.
 • wariant II: Wariant linii tramwajowej w jezdni Alei Trzech Wieszczów na odcinku Nowy Kleparz – plac Inwalidów
 • podwariant I: Zlokalizowanie linii tramwajowej w jezdni północnej Alei Trzech Wieszczów wraz z pasami autobusowo-tramwajowymi dla obu kierunków. Jezdnia północna powinna zostać wyłączona z ruchu pojazdów komunikacji indywidualnej. Dwa pasy jezdni południowej powinny zostać dostosowane do ruchu dwukierunkowego pojazdów samochodowych.
 • podwariant II: Zlokalizowanie linii tramwajowej w obrębie obecnych środkowych pasów ruchu jezdni północnej i południowej wraz z pasami autobusowymi (pas autobusowo-tramwajowy). Istniejące buspasy zlokalizowane w zewnętrznych pasach ruchu należy wykorzystać na zaprojektowanie drogi rowerowej.
 • podwariant III: Zlokalizowanie przebiegu linii tramwajowej w jezdni północnej Alei Trzech Wieszczów. Lokalizacja buspasa w południowej jezdni ATW nie podlega zmianie. Buspas w jezdni północnej należy zlokalizować w obrębie obecnego środkowego pasa ruchu.
 • wariant III: Wariant tunelowy pod Alejami Trzech Wieszczów na odcinku Nowy Kleparz – plac Inwalidów. Zlokalizowanie przebiegu linii tramwajowej pod jezdnią północnego pasa drogowego Alei Trzech Wieszczów, w tunelu.
 • warianty IV i V: alternatywne warianty autorskie: IV wariant z przebiegiem naziemnym linii tramwajowej, V wariant z przebiegiem linii tramwajowej w tunelu.

Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-04
Data aktualizacji: 2021-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat