Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

18. Sacrum Profanum: czuły hołd dla Pendereckiego

Festiwal Sacrum Profanum zdążył przyzwyczaić słuchaczy do eksplorowania niepokornych dźwięków. Tym razem będzie inaczej, a koncert ASMR skupi się na poszukiwaniu przyjemności płynącej z subtelnych dźwięków, takich jak szepty czy szmery. Premiera w niedzielę, 22 listopada na platformie PLAY KRAKÓW w ramach 18. edycji Sacrum Profanum.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

ASMR: ten fenomen dźwiękowy nie tylko stanowi inspirację dla wielu twórców coraz głębiej i śmielej go eksplorujących, ale wciąż jest ekscytującym fetyszem i źródłem doznań dla wielu indywidualnie go doświadczających fanów. ASMR – skrót od autonomous sensory meridian response („samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”) – to reakcja organizmu w postaci przyjemnego mrowienia na zewnętrzne bodźce: szmery, stuki, szept czy szelest.

Specjalistą w tej dziedzinie jest Mikołaj Laskowski, który w autorskiej serii „Deep Relaxation” umieszcza elementy do samodzielnego wykonania przez odbiorcę, wciągając go w ten rytuał odnowy poprzez dźwięk. Utwór „Liminal Studies” Wojtka Blecharza nie odnosi się wprost do tematu – to studium emocjonalności, docierania do najgłębszych pokładów psychiki. Royal String Quartet dokonuje w tym utworze prawdziwej kwartetowej wiwisekcji, a wydobywane dźwięki hipnotyzują i intrygują. Na koniec usłyszymy medytację brzmienia kwartetu smyczkowego autorstwa Alvina Luciera. To idealne wyciszenie po serii masaży ucha wewnętrznego.

Pierwszą kompozycją, którą usłyszymy, będzie kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego – to hołd złożony przez festiwal i zespół zmarłemu w tym roku Maestro. Utwór jest swoistym alfabetem sonorystycznych możliwości instrumentów smyczkowym. Można zaryzykować stwierdzenie, że to ASMR zaprojektowane na instrumenty. Scenerią koncertu „ASMR” będzie budynek dawnego hotelu Cracovia - Muzeum Narodowe w Krakowie.

ASMR

premiera: 22 listopada, godz. 20.00, playkrakow.com

  • Krzysztof Penderecki – „Quartetto per archi” (1960) 6’
  • Mikołaj Laskowski – „Deep Relaxation Series vol. 8: Do It to Yourself” * (2020) 15’ [premiera światowa]
  • Wojtek Blecharz – „Liminal Studies. Part 2” (2014) 15’
  • Alvin Lucier – „Navigations for Strings” (1991) 15’

wykonawcy:

  • Royal String Quartet

* zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Pełny program festiwalu: sacrumprofanum.com. Bilety i karnety dostępne są na platformie playkrakow.com.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat