Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Otwarte e-kino z muzyką na żywo

24 listopada Kino pod Baranami i Fundacja dla Kina zapraszają do udziału w bezpłatnym, wirtualnym seansie filmu niemego „Poza skałami”. Pokaz, będący częścią cyklu „Otwarte e-kino”, odbędzie się w przestrzeni wirtualnej, a a towarzyszyć mu będzie muzyka przygotowana przez kwartet w składzie: Maciej Trifonidis, Joachim Mencel, Stanisław Jan Klemens Słowiński i Marek “Smok” Rajss. Dostęp do wydarzenia - nieodpłatny!

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Projekt „Otwarte e-kino” w listopadowej odsłonie zabierze widzów w podróż do epoki kina niemego. Przyczyną wyprawy do przeszłości będzie porywający melodramat „Poza skałami”, wyreżyserowany przez Sama Wooda, współtwórcę klasycznego „Przeminęło z wiatrem”.

Pokazowi „Poza skałami” 24 listopada, na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, towarzyszyć będzie muzyka wykonywana przez niezwykłych artystów: Macieja Trifonidisa, Joachima Mencela, Stanisława Jana Klemensa Słowińskiego i Marka „Smoka” Rajssa.

Dostęp do pokazu jest nieodpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Aby uzyskać dostęp do pokazu, konieczna jest rejestracja tutaj.

O filmie

W chwili swojej premiery „Poza skałami” było prawdziwą sensacją. Wystąpiły w nim dwie największe gwiazdy Hollywood, które tylko ten jeden jedyny raz spotkały się na wielkim ekranie: olśniewająca królowa dramatów i komedii Gloria Swanson oraz kochany przez kobiety na całym świecie gwiazdor „Szejka”, legendarny Rudolph Valentino.

„Poza skałami” to zrealizowana z wielkim rozmachem i ogromną dbałością o detale opowieść o miłości, jaka połączyła odbywającą podróż poślubną młodą kobietę z przystojnym arystokratą. Film przez lata uważany był za zaginiony. W ostatnich latach swojego życia, Gloria Swanson marzyła, by obejrzeć go ponownie, jednak mogła zobaczyć jedynie krótki, jednominutowy fragment dzieła. Film odnaleziono dopiero w 2000 r., a jego pieczołowitego odrestaurowania podjęło się Nederlands Filmmuseum (dziś EYE Filmmuseum) w Amsterdamie.


Projekt „Otwarte e-kino” to możliwość kinowego doświadczenia bez wychodzenia z domu, a także bliższego poznania najmłodszej – wirtualnej – sali Kina pod Baranami, czyli platformy e-kinopodbaranami.pl. To właśnie za jej pośrednictwem, od września do grudnia, można brać udział w serii darmowych pokazów filmowych online, połączonych z dodatkowymi atrakcjami.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat