Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pomniki w mieście – sztuka upamiętnienia

Krakowskie pomniki będą głównym tematem najbliższego wykładu w ramach Muzeomanii. Kolejne spotkanie w „Salonie pod Faetonem” odbędzie się w niedzielę, 22 listopada, o godz. 16.00 na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

W krakowskich ogrodach i na miejskich placach podziwiać można liczne rzeźby autorstwa cenionych w kraju i za granicą artystów. Są to wręcz galerie na wolnym powietrzu. Mnogość rzeźbiarskich fundacji nadała XIX stuleciu miano złotego wieku pomników, ale też rozbudziła polemikę na temat formy i lokalizacji monumentalnej rzeźby w przestrzeni publicznej. Te burzliwe dyskusje wokół krakowskich pomników i niezwykłej pomnikomanii trwają nieprzerwanie do dziś.

W czasie wykładu zaprezentowane zostaną interesujące przykłady krakowskich pomników, zarówno tych kontrowersyjnych, uznawanych za monumentalne formy zakłócające estetykę historycznej zabudowy miasta, jak i tych, które doskonale wkomponowały się w przestrzeń miejską, tworząc niezwykłą panoramę współczesnego Krakowa.

Wykład przedstawi Elżbieta Lang z Muzeum Krakowa. Wydarzenie odbędzie się on-line na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: Tomasz Róg
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat