Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina” – prezentacja katalogu

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. Już dziś, w środę, 28 października będzie można wziąć udział on-line w prezentacji katalogu pt. „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Wystawa, będąca opowieścią o pomniku Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie, jest dostępna w Muzeum Nowej Huty do 14 marca 2021 r.

Monument, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po demontażu pomnika, historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane.

Wystawa przybliża zwiedzającym historię pomnika od powstania aż do demontażu. Opowiada również o wątkach dotyczących uniwersalnych losów, jakie spotykały pomniki na przestrzeni dziejów, czy o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych.

W spotkaniu udział wezmą: dr hab. Magdalena Banaszkiewicz (Instytut Studiów Międzykulturowych UJ), Zbigniew Semik (Muzeum Krakowa).

Początek transmisji on-line o godz. 18.00 na profilu sklepu internetowego Muzeum Krakowa na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat