Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co zrobić, aby odwiedziny cmentarza były bezpieczne?

Od 17 października w tzw. strefie czerwonej obowiązuje surowszy rygor sanitarny – dotyczy to także krakowskich cmentarzy, w tym korzystania ze zlokalizowanych tam obiektów kultu religijnego i sal pożegnań. Dystans społeczny, dostosowana do powierzchni liczba uczestników oraz zasłanianie ust i nosa – to najważniejsze zasady pozwalające zapobiegać transmisji koronawirusa.

Fot. Piotr Forczek / Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie
Piotr Forczek / Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie apeluje do mieszkańców, aby odwiedzając groby swoich bliskich, przestrzegali zaleceń sanitarnych wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października br. Stosowanie się do nich ma kluczowe znaczenie w walce z epidemią.

W tzw. strefie czerwonej, którą objęty został także Kraków, na cmentarzach obowiązują następujące zasady:

  • w budynkach i innych obiektach kultu religijnego może znajdować się przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy; uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  • na zewnątrz uczestnicy powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie oraz zakrywać usta i nos; nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny.

Informacja dotycząca maksymalnej liczby osób mogących jednocześnie przebywać w obiektach kultu religijnego (kaplicach) oraz salach pożegnań, administrowanych przez ZCK w Krakowie (oprócz osób sprawujących kult religijny):

  • sala pożegnań cmentarza Rakowickiego przy ul. Rakowickiej 26 – do 5 osób
  • kaplica cmentarza Podgórze przy ul. Wapiennej 13 – do 7 osób
  • kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 – do 26 osób
  • kaplica ekumeniczna cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 – do 19 osób
  • kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Reduta – do 17 osób
  • kaplica cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G – do 16 osób
  • sala pożegnań cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G – do 4 osób.

Uwaga: Organizatorzy pochówku mają obowiązek dopilnować, aby liczba osób biorących udział w uroczystości pogrzebowej nie przekraczała limitów obowiązujących w danej kaplicy czy sali pożegnań.

Korzystanie z kaplic na cmentarzach: Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Wola Duchacka i Pychowice – ze względu na ich bardzo małą powierzchnię – wymaga indywidualnego uzgodnienia.

Kaplica na terenie cmentarza Rakowickiego, administrowana przez parafię, funkcjonuje na dotychczasowych zasadach z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-19
Data aktualizacji: 2020-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat