Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pomoc miasta w związku z koronawirusem

W związku z dużą liczbą osób chorych na koronawirusa, a także osób objętych kwarantanną, przypominamy, jaką pomoc miasto oferuje mieszkańcom – zwłaszcza tym, których szczególnie mocno dotykają obostrzenia związane z epidemią.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Dla osób objętych kwarantanną

Osoby przebywające w kwarantannie na terenie Krakowa, potrzebujące wsparcia w formie żywności, mogą zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej:

  • telefonicznie pod numerem 887 202 946 – od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30–15.30, a w sobotę, niedzielę i w święta, w godz. 10.00–12.00
  • lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: kontakt@mops.krakow.pl – od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–14.30.

Zakupy dla seniora

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wznowił usługę „Zakupy dla seniora” adresowaną do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60 roku życia, którzy zamieszkują samotnie bądź z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością.

W ramach usługi pracownicy ośrodka robią zakupy podstawowych artykułów spożywczych, środków czystości i higienicznych w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w wybranym hipermarkecie posiadającym szeroki asortyment artykułów.

Ze względu na ograniczone możliwości transportowe MOPS apeluje, aby z tej usługi korzystały wyłącznie osoby które pozostają w swoich domach i nie mogą liczyć na pomoc w zakupach ze strony rodziny, sąsiadów czy znajomych.

W celu dotarcia z usługą do jak największej liczby osób, kwota zgłaszanych zakupów nie powinna przekraczać 100 zł. Osoba potrzebująca pomocy może zgłosić konieczność zrobienia zakupów raz w tygodniu. Przypominamy, że koszt zakupów pokrywa zainteresowany.

Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem telefonu 695 802 255 w terminie od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 13.00 lub do wyczerpania możliwości organizacji dowozu. Zakupy będą dostarczane w następnym dniu roboczym po zgłoszeniu.

Osoby starsze, samotne i z niepełnosprawnościami, które w związku ze stanem epidemii nie powinny opuszczać domu, mogą także zadzwonić do jednego z ponad czterdziestu lokalnych Centrów Aktywności Seniorów w Krakowie z prośbą o zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy pomoc w innych sprawach, wymagających wyjścia z mieszkania. Wykaz CAS-ów jest dostępny tutaj. Telefony są czynne w godzinach 10.00-14.00, a zadanie dyżurujących polega na wysłaniu pod wskazany adres wolontariusza, który pomoże seniorowi czy osobie z niepełnosprawnością. Koszt zakupu niezbędnych artykułów pokrywa zainteresowany.

Pomoc psychologiczna

Sytuacja zagrożenia epidemicznego może być trudnym przeżyciem, wywołującym stres czy stany depresyjno-lękowe, dlatego przypominamy, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie udziela nieodpłatnego, telefonicznego wsparcia psychologicznego.

Zaproszenie do rozmowy z psychologami OIK kieruje zwłaszcza do chorych, samotnych, seniorów, osób objętych kwarantanną, a także do wszystkich, którzy źle znoszą sytuację odosobnienia, boją się o swoją przyszłość czy też czują się teraz opuszczeni i smutni.

Jeśli potrzebujesz porozmawiać i uzyskać pomoc specjalisty – zadzwoń pod numer telefonu: 12 421 92 82 czynny przez całą dobę. Na facebookowym profilu Ośrodka codziennie publikowane są numery telefonów dodatkowo dyżurujących pracowników – możesz sprawdzić je tutaj.

Ośrodek uruchomił także całodobową linię telefoniczną dedykowaną małopolskiemu personelowi medycznemu. Pod numerem telefonu: 502 273 430 specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej udzielają pomocy psychologicznej osobom narażonym na długotrwały stres, wyczerpanie psychiczne oraz doświadczenia urazowe związane z pracą z osobami zakażonymi koronawirusem.

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności

Osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać z różnych form pomocy zapewnianej przez miasto. W związku z epidemią zmieniły się zasady korzystania z niektórych z nich. Szczegółowe informacje na temat pomocy dla osób w kryzysie bezdomności można znaleźć tutaj.

Pamiętajmy o seniorach, samotnych i osobach z niepełnosprawnościami

Dodatkowe informacje o formach pomocy, z której mogą teraz korzystać seniorzy można znaleźć tutaj. Pamiętajmy, że niezależnie od wsparcia udzielanego przez miasto, wszyscy możemy pomagać osobom w swoim otoczeniu: seniorom, samotnym, osobom z niepełnosprawnościami. Każdy z nas może wspierać w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy pomoc w załatwieniu drobnych spraw. Zadbajmy, by seniorzy czy osoby samotne nie czuły się teraz pozostawione bez pomocy.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-03
Data aktualizacji: 2021-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat