Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Cracoviae Merenti dla Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym uczelnia otrzymała Srebrny Medal Cracoviae Merenti.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Srebrny medal Cracoviae Merenti z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca odebrał rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek.

- Cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka: zdrowie, cnota i obyczaje, rozsądek pewny, dobry rząd domowy, miłość, przyjaźń i szacunek u drugich; cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną: równa i najściślejsza sprawiedliwość, prawodawstwo mądre, obrona krajowa, cnoty obywatelskie, niepodległość w zdaniu, szlachetność myśli i postępków, szanowanie jako najświętszej własności cudzej – to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela. Dziś obchodzimy wyjątkowy dzień, gdyż to właśnie 14 października 1773 r. została powołana Komisja Edukacji Narodowej. Przytoczone przed momentem zdania pochodzą z Ustawy o Komisji Edukacji Narodowej. I choć język od tego czasu trochę się zmienił, to na pewno nie uległ zmianie sens tych słów. Wymienione podmioty nadal stanowią sens wychowania i edukacji. Uczelnia, która dba o kształcenie przyszłych pokoleń pedagogów niosących „kaganek oświaty”, jest wielkim skarbem i zasługuje na uznanie oraz wszelkie honory. Dlatego dziś w tym wyjątkowym dniu wraz z Prezydentem Miasta Krakowa mamy zaszczyt wręczyć Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej najwyższe odznaczenie  Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa - srebrny medal Cracoviae Merenti. Jestem ogromnie zaszczycony i dumny, iż mogę wręczać tę nagrodę swej krakowskiej Alma Mater. Doceniam i szczególnie dziękuję za wiele lat współpracy – mówił podczas uroczystości wręczenia Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Szczególne podziękowania Przewodniczący RMK przekazał kadrze naukowej. - To Wy Szanowni Państwo jesteście najwyższymi propagatorami edukacji, to Wy kształcicie i prowadzicie w świat nauczycieli, którzy jako pierwsi przekazują młodemu społeczeństwu swoisty drogowskaz na życie. Spotykamy się dziś by podziękować Państwu za wspaniałe dokonania w pracy ze studentami, za wszelkie osiągnięcia naukowe oraz przekazywane doświadczenia. Serdecznie dziękuję za ogromne zaangażowanie w pracę, za aktywność na wielu polach zawodowych, a przede wszystkim za umiłowanie oświaty.

Uchwałę w sprawie nadania medalu Akademii Pedagogicznej radni podjęli podczas sesji 8 lipca. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie powołany został do życia w 1946 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Jest najstarszą uczelnią w Polsce zajmującą się kształceniem nauczycieli. – Szeroka gama kierunków i specjalizacji UP, czołowe miejsca w rankingach uczelni branżowych w Polsce, wysoki poziom kształcenia oraz aktywność międzynarodowa uczelni co roku przyciągają do Krakowa rzesze kandydatów pragnących rozpocząć studia pedagogiczne w Krakowie – czytamy w projekcie uchwały, na mocy której przyznany został medal.

Medal Cracoviae Merenti to wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat