Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zobacz, jak powstają szklane dzieła w Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

Centrum Szkła i Ceramiki należące do Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych to jedyne miejsce w Krakowie, w którym na żywo można zobaczyć fascynujący proces powstawania szklanych przedmiotów, a nawet samemu spróbować sił w zawodzie hutnika-szklarza. Centrum bierze udział w akcji #zwiedzajKrakow.

Fot. Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

W Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3 doświadczeni hutnicy na oczach widzów formują wazony, patery, przyciski, kwiaty i zwierzęta. Pokazy ręcznego formowania szkła odbywają się w zabytkowej hali produkcyjnej, wpisanej na listę Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnego, industrialnego Krakowa.

Pokazy odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.30. Hutnicy pracują cały czas, więc na pokaz można wejść w każdym momencie (nie ma ustalonych konkretnych godzin rozpoczęcia pokazów).

Centrum posiada także galerię szkła i ceramiki współczesnej (dlatego chętnie odwiedzane jest przez osoby poszukujące niebanalnych prezentów) oraz ekspozycję muzealną „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka”. Dzięki ekspozycji można poznać historię jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa - Krakowskiej Huty Szkła, działającej w tym miejscu od 1931 roku.

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

Prezentowane są tu również kolekcje zabytkowych narzędzi szklarskich, XIX-wiecznego szkła historycznego oraz „szkła krakowskiego”, produkowanego w tym miejscu w latach 1969-1998, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników dizajnu doby PRL-u. Na wystawie można też poszerzyć wiedzę z zakresu chemii szklarskiej, technologii produkcji wyrobów szklanych i dowiedzieć się więcej o współczesnym zastosowaniu szkła.

Za pomocą warsztatów skierowanych do dzieci i dorosłych (tradycyjne malarstwo na szkle, decoupage, fusing, szklane mozaiki) Centrum Szkła i Ceramiki edukuje, zwiększa artystyczną wrażliwość i rozwija kreatywność. Istotna w działalności Centrum jest również ochrona ginącego zawodu, jakim jest praca hutnika-szklarza.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 oraz na facebookowym profilu intytucji.

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 bierze udział w akcji w akcji #zwiedzajKraków, zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty, w ramach której oferuje rabat 20 proc. na bilety wstępu mieszkańcom Krakowa posiadającym Kartę Krakowską oraz turystom w ramach Karty #zwiedzajKrakow. Zniżki na Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem tzw. Kartę "N" oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+ pozostają bez zmian.

Przypominamy, że dzięki inicjatywie #zwiedzajKraków można liczyć zniżki na rozmaite atrakcje oferowane przez partnerów programu – począwszy od wizyt w muzeach, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Więcej informacji o partnerach akcji znajdziesz tutaj.

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat