Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Medal dla wyjątkowej uczelni

W nietypowym miejscu i nie podczas sesji uroczystej Rady Miasta Krakowa – tak przebiegało wręczenie Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti dla wyjątkowej krakowskiej uczelni, jaką jest Akademia Sztuk Pięknych, najstarsza polska uczelnia artystyczna.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Medal wręczony został podczas inauguracji roku akademickiego na ASP w poniedziałek, 5 października o godz. 12:00 w auli przy pl. Jana Matejki 13. Radni zadecydowali o przyznaniu medalu uczelni podczas sesji 8 lipca.

Akademia Sztuk Pięknych to najstarsza polska uczelnia plastyczna, która niedawno świętowała jubileusz 200-lecia istnienia. – Krakowska ASP nadal kieruje się zasadą wolności sztuki, autonomii uczelni, nieskrępowanego rozwoju nauki i swobody doboru metod, programów i treści nauczania. Pozostaje wierna wspaniałej tradycji, a zarazem jest otwarta na potrzeby i wyzwania współczesności – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały.

- Kraków to miasto kultury, żywej sztuki i wybitnych, utalentowanych osobowości. Mamy szczęście żyć w mieście, które słynie z poezji, teatru, muzyki i plastyki, gdzie ceni się artystów i ich dzieła. Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza kultura wpisuje się w dziedzictwo narodowe i podziwia je cała Europa. Dziś odznaczona medalem Cracoviae Merenti została wspaniała uczelnia, dzięki której artystyczna strona naszego miasta jest znana na całym świecie. Decyzja o przyznaniu srebrnego medalu Cracoviae Merenti Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki jest wyrazem podziwu i uznania jakie winni jesteśmy instytucji o tak ogromnym dorobku - Alma Mater wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, konserwatorów – restauratorów, architektów. W imieniu Radnych Miasta Krakowa kieruję wdzięczności za to, że Akademia  przez ponad dwieście lat swej działalności nigdy nie zapomniała i nie zapomina o swoim mieście, zawsze dbając, aby artystyczny duch Krakowa nie przeminął – mówi o laureacie medalu Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Medal Cracoviae Merenti to wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa.

Transmisja z uroczystości dostępna jest tutaj.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat