Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już wkrótce XV Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna

W piątek, 16 października w Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu rozpoczną się XV Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna. W tym roku wystąpią m.in. Adam Makowicz, Andrzej Białko, Malawski Trio, Marcin Wieczorek oraz stypendyści Fundacji Pro Musica Bona.

Fot. Centrum Kultury Żydowskiej / materiały prasowe
Centrum Kultury Żydowskiej / materiały prasowe

- Zamysł tego wydarzenia muzycznego powstał według dobrych krakowskich wzorów, w kawiarni przy kawie. Siedzieliśmy razem z Eleną Braslavsky, pianistką z USA, choć urodzoną w Moskwie, i Jeremy Findleyem, wiolonczelistą z Kanady, rozważając co i jak zrobić, aby muzyka kameralna zagościła na trwale w naszym Centrum, a tym samym na krakowskim Kazimierzu. Choć muzyka była jest najważniejsza, chodziło również o podkreślenie  lokalności, jak i uniwersalności Kazimierza, z jego bogatą i tragiczną historią, pamiętając że jest od 1978 r. na Liście UNESCO Wspólnego Dziedzictwa Ludzkości – mówi Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej.

Feliks Mendelssohn, jego pozycja w historii muzyki, jego biografia, zdecydowały, że został patronem Dni Muzyki. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 r . i od tego czasu to muzyczne wydarzenie wpisało się w krajobraz kulturowy Kazimierza.

Pierwotnie XV Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna miały się odbyć maju. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa SARS-Cov-2. Organizatorzy wracają jednak z wydarzeniem w październiku - przy zachowaniu absolutnie wszelkich obowiązujących zasad sanitarnych. Proszą więc o przybycie w maseczkach zakrywających nos i usta, a także o zachowanie dystansu.

Program XV Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna:

  • piątek, 16 października, godz. 19.00 – koncert inauguracyjny In memoriam Maestro Krzysztofa Pendereckiego: Malawski Trio: Maciej Lulek – skrzypce, Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela, Sławomir Cierpik - fortepian
  • sobota, 17 października, godz. 19.00 – recital fortepianowy: Marcin Wieczorek
  • niedziela, 18 października, godz. 19.00 – Ewa Demarczyk in memoriam – pokaz archiwalnych materiałów filmowych prezentujących „Czarnego Anioła” polskiej piosenki (wstęp wolny)
  • poniedziałek, 19 października, godz. 19.00 – koncert kameralny: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet, Marek Toporowski – klawesyn
  • wtorek, 20 października, godz. 19.00 (kościół ewangelicki, ul. Grodzka 58) – koncert organowy: Andrzej Białko
  • środa, 21 października, godz. 19.00 – koncert jazzowy: Adam Makowicz
  • czwartek, 22 października, godz. 19.00 – koncert kameralny: Marcin Markowicz – skrzypce, Piotr Sałajczyk – fortepian
  • piątek, 23 października, godz. 19.00 – koncert stypendystów Fundacji Pro Musica Bona

Szczegółowe informacje na stronie internetowej judaica.pl.

pokaż metkę
Autor: Tomasz Róg
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat