Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto przyjazne zapylaczom - kodeks dobrych praktyk

Szacuje się, że 78 proc. wszystkich gatunków roślin występujących na Ziemi jest owadopylna. Wiele badań naukowych wskazuje, że z roku na rok liczba owadów zapylających drastycznie maleje. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przygotował więc kodeks dobrych praktyk, dzięki którym możemy pomóc zapylaczom.

Fot. Pasieka Kraków
Pasieka Kraków

Jeśli już dziś nie zaczniemy działać – to wkrótce może dojść do prawdziwej katastrofy ekologicznej, skutkującej zubożeniem wielu ekosystemów. Spadek populacji owadów negatywnie wpłynie nie tylko na nas ludzi, ale i na pozostałych mieszkańców miast – takich jak ptaki, gryzonie oraz oczywiście na rośliny, które są zapylane przez owady.

Kluczowe w ochronie zapylaczy jest zrozumienie, że odpowiedzialność za polepszenie sytuacji tej grupy owadów spoczywa na barkach wszystkich obywateli - nie tylko na urzędach, samorządach, szkołach, uczelniach czy stowarzyszeniach. Kodeks dobrych praktyk wskazuje na konkretne rozwiązania w zakresie ochrony owadów zapylających. Ich wdrożenie przyczyni się do polepszenia warunków bytowania owadów zapylających na obszarach miejskich.

Zachęcamy do zapoznania się z kodeksem dobrych praktyk i włączenia w działania na rzecz ochrony zapylaczy. Sprawmy, aby nasze miasto pozostało przyjazne zapylaczom.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat