Komunikacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kontrole maseczek w autobusach linii aglomeracyjnych

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu MPK SA w Krakowie zaplanowało działania, których celem jest bezpieczeństwo pasażerów oraz płynność przejazdu tramwajów w centrum miasta.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z komunikacji miejskiej od 16 do 22 września (z wyłączeniem weekendu) inspektorzy ruchu MPK wspólnie z policjantami prowadzą kontrole na wybranych liniach aglomeracyjnych i sprawdzają, czy pasażerowie tych linii stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Jest to możliwe dzięki podpisanemu w czerwcu porozumieniu o współpracy między MPK SA w Krakowie i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Kontrole są prowadzone przez cały dzień. To odpowiedź na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską, obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów. Zwracają także uwagę, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Przypomnijmy, że podobne kontrole były już prowadzone w granicach miasta Krakowa zarówno w tramwajach, jak i autobusach. Podczas pięciu tygodni trwania tej akcji przeprowadzono 623 kontrole.

O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma – specjalne naklejki umieszczone obok drzwi.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu są także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz straży miejskiej na ulicach, m.in. na ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się we wtorek, 22 września. Tego dnia komunikacja miejska, również nocna, będzie bezpłatna.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat