Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#EKOrEWOLUCJA: segreguj odpady, zdobywaj nagrody

Jesienią mieszkańcy Krakowa ponownie będą mogli zaangażować się w ekologiczne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska. W mieście rozstawiono trzy innowacyjne śmieciomaty, zbierające zużyte butelki plastikowe i puszki po napojach. Postawienie tego typu urządzeń było jednym z zadań zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Sprzęt będzie działał na zasadach programu lojalnościowego, w którym zebrane punkty można wymienić na atrakcyjne ekogadżety. Specjalna aplikacja mobilna ułatwi nam sposób gromadzenia punktów oraz odbiór gadżetów. „Śmieciomaty z nagrodami” to rozwiązanie zaproponowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Śmieciomaty co do zasady mają edukować i zachęcać wszystkich zainteresowanych ekologią oraz dbałością o środowisko mieszkańców Krakowa, do regularnej segregacji plastikowych butelek oraz puszek po napojach. Butelki i puszki to w większości gospodarstw domowych towar, z którego nadmiarem się borykamy.

 

Skuteczna edukacja oraz wzajemne „zarażanie” siebie ekoentuzjazmem jest konieczne, ponieważ wciąż nie każdy wie, a są też i tacy, którzy nie chcą wiedzieć, że segregacja odpadów jest konieczna – tak samo, jak zgniatanie pustych butelek czy puszek przed wrzuceniem ich do kubła. Pełnoformatowa butelka zajmuje bardzo dużo miejsca w koszu, przez co automatycznie generujemy więcej nieczystości.

Urządzenia powinny rozwiązać codzienne problemy. Zalegające w domach odpady będzie można zgromadzić w trzech lokalizacjach:

  • Krakowskim Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy”, ul. Wysłouchów 34a,
  • Com-Com Zone na Kozłowce, ul. Facimiech 32,
  • Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158, ul. Strąkowa 3a.

Urządzenia wyposażone będą w aplikację mobilną ECO Portfel, którą będziemy mogli bezpłatnie pobrać na telefon w sklepach Google Play oraz AppStore. Stworzony system pozwoli nam kolekcjonować na indywidualnym koncie punkty i wymieniać je na EKOgadżety.

Co zrobić, żeby wymienić odpady na punkty?

  • zainstalować i uruchomić aplikację ECO Portfel na telefonie – aplikacja, służąca do zbierania ekopunktów, jest dostępna w systemie Android i iOS,
  • zeskanować swój indywidualny kod w śmieciomacie,
  • wrzucać pojedynczo surowce i zbierać ekopunkty.

Po uzbieraniu odpowiedniej liczby, można wymienić je na wybrany ekogadżet.

Miejsca odbioru ekogadżetów – w punktach InfoKraków:

  • Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2,
  • osiedle Zgody 7, Nowa Huta.

Idea montowania śmieciomatów na terenie naszego miasta jest innowacyjna, ale świetnie wpisuje się w proekologiczne działania, które miasto prowadzi od kilku lat, m.in. przy pomocy trwającej aktualnie kampanii #EKOrEWOLUCJA. Tego typu działania mają edukować i uwrażliwiać mieszkańców na tematy związane z ochroną środowiska, ekologią i troską o naturę.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-09-15
Data aktualizacji: 2020-09-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat