Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

StartujeMY o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023

Kraków ponownie ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. Europejskie miasta, które złożą aplikację w konkursie, zostaną ocenione w dwunastu kategoriach. Kraków w swoim wniosku wskaże plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.

Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

Przypomnijmy, w konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2022” Kraków zajął piąte miejsce. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii.

W ostatniej edycji Kraków wyprzedził m.in. Lyon, Parma, Perugia, Sofia, Zagrzeb, Maribor, Murcia, Budapest, Pecs, Belgrad, a z Polski Katowice, Gdańsk i Poznań.

Droga, którą rozwija się Kraków, została oceniona pozytywnie. To dało podstawy do tego, by ponownie ubiegać się o ten zaszczytny tytuł.

Konkurs jest inicjatywą 15 europejskich miast, które postanowiły docenić inne metropolie, które dążą do bycia przyjaznym dla środowiska i mieszkańców miejscem do życia.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany od 2010 r. Nagroda trafia do miasta, które zobowiązuje się do ciągłych i ambitnych celów w zakresie dalszej poprawy środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz konsekwentnie osiąga wysokie standardy środowiskowe.

 

Co oznacza tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023?

Zieleń oznacza dążenie do ekologicznego miasta. Obejmuje wszystkie działania, które sprawią, że miasto rozwija się z myślą o przyszłych pokoleniach mieszkańców i ochronie środowiska ich życia. Takie podejście skupia się nie tylko na terenach zielonych, ale również na działaniach związanych m.in. z poprawą jakości powietrza, gospodarowaniem wodą, odpadami, adaptacją do zamian klimatu oraz odpowiedzialną konsumpcją.

O czym miasto pisze w aplikacji konkursowej?

Komisja ocenia miasto na podstawie dwunastu tematów i działań, które zostały podjęte na przestrzeni lat. Ponadto, wskazujemy plany na przyszłość, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.

Zielona stolica jest miastem, które podjęło znaczące kroki w:

Zielona Stolica Europy

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-01
Data aktualizacji: 2021-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź