Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kolejny etap wsparcia dla krakowskich klubów sportowych

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu utrudniła funkcjonowanie klubów sportowych. Konieczne było zawieszenie treningów, nie można było spotykać się w grupach, wszystkie imprezy sportowe zostały przełożone lub odwołane. Wraz z kolejnymi etapami przywracania sportu, kiedy kluby stopniowo wznawiały działalność, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadził w imieniu Gminy Miejskiej Kraków akcje pomocy.

Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Już w maju Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania SA, prowadził akcję prewencyjnej dezynfekcji miejskich obiektów sportowych będących w zarządzie ZIS. Równolegle trwała zorganizowana przez ZIS akcja dostarczania środków ochrony osobistej i sanitarnej do klubów sportowych, które są operatorami tych obiektów. Środki te, z zachowaniem proporcji, trafiły do dużych, średnich i małych klubów sportowych. Łącznie na potrzeby klubów zakupiono: 8 800 rękawiczek foliowych, 8 800 rękawiczek nitrylowych, 880 litrów płynu dezynfekcyjnego, 150 dystrybutorów do płynu dezynfekcyjnego, 140 dystrybutorów ze ściereczkami dezynfekcyjnymi, 1 270 maseczek jednorazowych oraz 1 270 maseczek wielokrotnego użytku.

ZIS opracował też podstawy formalno-prawne pozwalające na udzielenie klubom wsparcia finansowego. W związku z realizacją Zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa podjął szereg działań: poinformował swoich dzierżawców, najemców i użytkowników o możliwych do uzyskania formach wsparcia, rozesłał do klubów sportowych druki wniosków o udzielenie wsparcia w zakresie umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminów płatności czynszów, a także wsparcia w zakresie kosztów utrzymania obiektów sportowych. Udzielił wsparcia Wiśle Kraków SA w zakresie zawieszenia na okres czterech miesięcy pozostałych do spłaty wierzytelności z tytułu czynszu dzierżawnego powierzchni na Stadionie Miejskim im. H. Reymana, a także udzielił trzem podmiotom ulg w ramach pomocy de minimis w zakresie umorzenia czynszów. Ponadto jednostka udzieliła piętnastu klubom sportowym ulgi w formie umorzenia czynszów dzierżawnych wraz z odsetkami za obiekty sportowe, a obecnie proceduje kolejne wnioski złożone przez kluby sportowe o umorzenie wierzytelności wobec Gminy Miejskiej Kraków z tytułu czynszów dzierżawnych.

W okresie wakacyjnym jednostka opracowała także listę potrzeb klubów. Zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez kluby sportowe, w sierpniu zrealizowane zostało zamówienie asortymentu oraz usług niezbędnych do przygotowania i funkcjonowania obiektów sportowych związanych z wymogami stanu epidemii. W ostatnim czasie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie dokonał zakupu kolejnej partii środków dezynfekcji – na kwotę ponad 50 tysięcy złotych oraz potrzebnego sprzętu i sfinansował niezbędne prace remontowe na kwotę 380 tysięcy złotych.

Podobnie jak w maju, także tym razem, środki dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej trafiły z zachowaniem proporcji do dużych, średnich i małych klubów sportowych. W ramach działań, mających odciążyć kluby z części kosztów, które musiałyby ponieść we własnym zakresie, dokonano także zakupów m.in. urządzeń czyszczących, elektronarzędzi, wyposażenia gospodarczego, wyposażenia sportowego oraz wykonano prace remontowe.

W ramach remontów dokonano renowację czterech szatni klubowych, remont dachu na jednym z obiektów, malowanie elewacji budynku klubowego, wymianę płytek pod stanowisko pralnicze oraz wykładziny na panele w sali konferencyjnej jednego z klubów.

Chociaż sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozostaje bez wpływu także na finanse miasta, Gmina Miejska Kraków – za pośrednictwem ZIS – regularnie wspiera kluby sportowe w trudnym czasie. To właśnie one są miejscem, gdzie w duchu sportowej rywalizacji najmłodsi mieszkańcy naszego miasta rozwijają swoje pasje, ucząc się dyscypliny i rywalizacji w duchu fair play. Po okresie pandemii następuje powolny powrót do normalnego funkcjonowania. W wielu osobach pozostał jednak strach i lęk społeczny. Gmina Miejska Kraków, poprzez działania Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie czyni starania, aby powrót młodzieży do klubów sportowych był bezpieczny i zdrowy. Nic bowiem tak nie łączy jak sport.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat