Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spektakle teatralne i dyskusje o przyszłości z okazji urodzin Stanisława Lema

99. urodziny Stanisława Lema Kraków świętuje w teatrze! Teatr Groteska i Teatr Łaźnia Nowa zapraszają na specjalnie przygotowane spektakle.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Na rok przed setną rocznicą urodzin Stanisława Lema spotykamy się w sieci i w realu. Rzeczywistość przyspieszyła na tyle, że w tym, co dzieje się dzisiaj, dostrzegalne jest nieuchronnie zbliżające się jutro – „nowe dziś” zaczyna się, nim poprzednie na dobre się skończy. W pędzie przemian technologicznych, galimatiasie innowacyjnych, hybrydowych rozwiązań i nowych standardów zdalnego życia zatrzymamy się po to właśnie, by porozmawiać o przyszłości. Nie ma ani chwili do stracenia – nieraz najbardziej odległa rzeczywistość jawi się tuż przed nami. Porozmawiajmy o niej, zanim stanie się naszą codziennością.

W tegorocznych obchodach urodzin Lema palmę pierwszeństwa odgrywają spektakle krakowskich teatrów, w tym jedno premierowe przedstawienie. W Teatrze Ludowym można było zobaczyć „Solaris” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. W Teatrze Groteska zobaczymy „Dzienniki gwiazdowe” w reżyserii Adolfa Weltschka, a w Teatrze Łaźnia Nowa – po raz pierwszy na scenie – „Lem vs. P.K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły.

Towarzyszące im dyskusje bezpośrednio nawiązujące do treści spektakli i pomyślane jako ich dopełnienie rzucą więcej światła na dwa futurologiczne tropy, które odnajdujemy w prozie Lema. W dyskusjach wezmą udział m.in. Jacek Dukaj, Anna Olszewska, Wojciech Orliński i Matusz Pakuła, a uczestniczyć w nich będzie można na żywo w teatrach lub za pośrednictwem transmisji online na profilu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Udział w tegorocznej specjalnej edycji Filozofikonu możliwy będzie wyłącznie online. Piąta odsłona cyklu międzynarodowych konferencji naukowych, połączonych z konwentem fanowskim, odbywała się od 12 do 13 września i wpisała się w obchody 99. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Dyskusje wokół twórczości pisarza są dostępne online na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w serwisie YouTube i na profilu facebookowym Filozofikonu.

Program wydarzeń:

 • niedziela, 27 września, godz. 18.00, Teatr Łaźnia Nowa
  Lem vs. P.K. Dick (reż. Mateusz Pakuła)
 • niedziela, 27 września, godz. 19.30, Teatr Łaźnia Nowa
  Wygodne kłamstwa niewygodne prawdy, czyli Lem vs. P.K. Dick i inne fantastyczne teorie spiskowe
  Dyskutanci: Wojciech Orliński, Matusz Pakuła, Łukasz Lamża
  Prowadzenie: Paulina Małochleb
  Transmisja online na profilu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO
 • poniedziałek, 28 września, godz. 19.00, Teatr Łaźnia Nowa
  Lem vs. P.K. Dick (reż. Mateusz Pakuła)
  Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Teatr Groteska, Teatr Ludowy, Teatr Łaźnia Nowa, Wydawnictwo Literackie i portal Lem.pl.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat