Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Parę kliknięć i masz boisko oraz drużynę

Od 1 września – w ramach pilotażu – 11 krakowskich szkół samorządowych umożliwia rezerwację boisk i sal gimnastycznych online, za pośrednictwem aplikacji mobilnej BallSquad. Wystarczy telefon, aby wyszukać dogodne miejsce na rozgrywki, skontaktować się z miłośnikami różnych dyscyplin i pozałatwiać formalności związane z wynajmem obiektu.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jak mówią, potrzeba jest matką wynalazków – i tak też było w przypadku aplikacji BallSquad. Jej twórcy: Walid Barsali i Dorota Caban, on – zawodowy koszykarz, ona – amatorka gier zespołowych, sami nie raz przekonali się, że poszukiwanie i rezerwacja obiektu sportowego to często karkołomne zadanie. Jak znaleźć dogodne miejsce i sprawdzić, czy jest dostępne w interesującym nas przedziale czasu? Czy da się jakoś uprościć formalności? Koszty wynajmu mogłyby się rozłożyć w przypadku zebrania grupy chętnych, tylko jak dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych?

Aplikacja BallSquad ma za zadanie to wszystko ułatwić, a jako narzędzie z zakresu smart city – ma też zwiększyć dostępność do obiektów infrastruktury sportowej. Problemem nie jest bowiem ich brak – Kraków może pochwalić się naprawdę rozbudowaną i nowoczesną przyszkolną bazą sportową w każdej dzielnicy – ale raczej brak platformy z pełną informacją o dostępnych obiektach i możliwością rezerwacji przez internet.

– Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy łatwiej znajdą odpowiadający im obiekt, a także sfinalizują formalności, wykorzystując do tego tylko telefon komórkowy lub komputer. Aplikacja jest udogodnieniem także dla dyrektorów i pracowników szkół, bo dzięki niej będą mogli sprawniej zarządzać rezerwacjami oraz dotrzeć do większego grona osób ze swoją ofertą i terminami wynajmu, które były do tej pory najmniej popularne – przekonuje Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.

Sam proces rezerwacji przebiega tylko na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Aby wynająć salę gimnastyczną lub przyszkolne boisko w określonych godzinach, nie jest już potrzebne podpisywanie papierowych umów ani żadne dodatkowe formalności. Na stronie app.ballsquad.pl dostępna jest mapa, zdjęcia oraz wyszukiwarka miejsc. Dużym ułatwieniem jest możliwość płatności online. Opłata za wynajem sali lub boiska może być rozdzielana między uczestników gry. Rezerwacja może być dokonana jednorazowo lub długoterminowo – to rozwiązanie dla osób chcących się spotykać na wspólnych rozgrywkach cyklicznie.

Aplikacja umożliwia kontakt miłośników konkretnych dyscyplin sportu z całego Krakowa. Można stworzyć profil gracza, wybrać ulubione dyscypliny oraz zaznaczyć obszar miasta, który nas interesuje. Na podstawie tych informacji aplikacja przesyła komunikaty na temat utworzonych rezerwacji sal i poszukiwania zawodników do wspólnej gry.

Szkoły, które biorą udział w pilotażu wynajmu obiektów sportowych:

 • Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Władysława Spasowskiego 8
 • Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Ignacego Krasickiego 34
 • Szkoła Podstawowa nr 40, ul. Pszczelna 13
 • Szkoła Podstawowa nr 85, os. Złotego Wieku 4
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 105, os. Słoneczne 12
 • Szkoła Podstawowa nr 117, ul. Jana Kurczaba 15
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 158, ul. Strąkowa 3a
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13, ul. Kazimierz Odnowiciela 2
 • Zespół Szkół Energetycznych, ul. Loretańska 16
 • VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Grzegórzecka 24
 • IX Liceum Ogólnokształcące, ul. Czapińskiego 5.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej app.ballsquad.pl. Kraków jest jednym z pierwszych miast w Polsce korzystających z tego rozwiązania w ramach pilotażu realizowanego w roku szkolnym 2020/2021.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat