Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Proponowane stawki za wywóz śmieci na tle innych miast

Proponowane stawki za gospodarowanie odpadów w sposób selektywny w Krakowie (25,51 zł od osoby) porównaliśmy z cenami za wywóz śmieci w dwunastu największych polskich miastach. Uwzględniliśmy gospodarstwa domowe z najczęściej wykazywaną liczbą mieszkańców w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

W przypadku stawki dla dwóch osób w zabudowie jednorodzinnej najwięcej płacą mieszkańcy Gdańska – 118,45 zł. W Szczecinie i Warszawie – po 94 zł, w Lublinie dwie mieszkające ze sobą osoby płacą 60 zł, we Wrocławiu (od 1 września) zapłacą – 59 zł, w Krakowie (od 1 listopada) zapłaciliby 51,02 zł.

Jeśli przyjmiemy za kryterium stawkę dla trzech osób w zabudowie jednorodzinnej, w Gdańsku wynosi ona 118,45 zł, w Szczecinie i Warszawie – 94 zł, we Wrocławiu (od 1 września) mieszkańcy zapłacą 88,50 zł, a w Krakowie 76,53 zł.

W zestawieniu kosztów zagospodarowania odpadami dla jednej osoby mieszkającej w zabudowie wielorodzinnej: w Warszawie – 65 zł, Gdańsku – 39,60 zł, Białymstoku – 36 zł, Szczecinie – 26,25 zł, w Krakowie natomiast po zmianach zapłaciliby: 25,51 zł.

Z kolei stawka dla dwóch osób mieszkających w bloku wynosi: w Warszawie 65 zł, we Wrocławiu (od 1 września) 54 zł, Szczecinie – 52,50 zł, w Krakowie zapłaciliby – 51,02 zł.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu miasto przedstawiło radnym nowe propozycje stawek za gospodarowanie odpadami. Urząd zaproponował wysokość miesięcznej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy wypełniający obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny, wynoszącą 25,51 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. 

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata ta wynosiłaby 51,02 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość.

Wprowadzenie zmian jest konieczne ze względu na prawo przyjęte na szczeblu centralnym.

Miasto w ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi realizuje następujące usługi:

  • odbiór odpadów komunalnych (system 5-pojemnikowy),
  • odbiór odpadów wielkogabarytowych
  • odbiór odpadów zielonych,
  • odbiór elektroodpadów na telefon,
  • odbiór tekstyliów w ramach programu 100% korzyści,
  • selektywne zbieranie odpadów komunalnych (szkło, papier, tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe - funkcjonujący system dzwonów),
  • odbiór odpadów komunalnych „problemowych” z dziesięciu krakowskich ekopudełek.

Jeśli radni miejscy przychylą się do proponowanego rozwiązania, zmiany wejdą w życie 1 listopada 2020 r. Więcej o temacie zmian w systemie gospodarowania odpadami w Krakowie tutaj.

Zobacz także:

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-24
Data aktualizacji: 2020-08-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat