Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tydzień Indonezji

17 sierpnia Indonezyjczycy świętowali 75. rocznicę niepodległości swojej ojczyzny – największego kraju wyspiarskiego na świecie i turystycznego raju szczycącego się bogatym dziedzictwem kulturowym oraz niezwykle prężną gospodarką. W tym roku przypada także 65-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Indonezji. W związku z obiema rocznicami w dniach 23-28 sierpnia Ambasada Republiki Indonezji w Polsce przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP organizuje „Tydzień Indonezji”.

Fot. Ambasada Indonezji w Polsce
Ambasada Indonezji w Polsce

Jednym z kluczowych punktów programu prezentacji Indonezji w naszym kraju jest wystawa fotograficzna pt. „Indonezja: Portret Różnorodności i Religijnej Harmonii”, którą można obejrzeć w Kopalni Soli „Wieliczka” między 19 sierpnia a 6 września oraz tutaj. Autorom prac, czyli studentom, dziennikarzom i zagranicznym fotografom udało się uchwycić niezwykłe momenty różnorodności i religijnej harmonii w rozmaitych regionach Indonezji. Na wystawie znalazły się także, udostępnione przez Polską Agencję Prasową, unikalne archiwalne fotografie dokumentujące wizytę prezydenta Republiki Indonezji w naszym kraju w 1959 roku oraz zdjęcia reporterskie relacjonujące ubiegłoroczną wizytę Minister Spraw Zagranicznych Republiki Indonezji.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią część programu realizowana będzie w formacie on-line na profilach Ambasady Indonezji w mediach społecznościowych (Facebook; Twitter; Instagram; YouTube). W ramach wydarzenia media publiczne wyemitują także atrakcyjne programy i audycje poświęcone Indonezji.

Ambasada Republiki Indonezji zachęca do odwiedzenia wspaniałej wystawy pt. „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” prezentowanej w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury i odszukania ilustracji indonezyjskich zwierząt. Można wytropić m in. rysunki roślin: banana zwyczajnego, kakaowca właściwego i ponętlinu, ptaków: astrapii czarnej, żałobnicy palmowej i kakadu palmowej oraz ryb: gurami olbrzymiego i argusa zielonego, a także ciekawego ssaka langura kasztanowego i występującego jedynie w Indonezji urodziwego motyla papilio deiphobus.

W ramach „Tygodnia Indonezji” Ambasada Indonezji oraz Cafe NOWA Księgarnia zapraszają do Nowej Huty na os. Zgody 7, gdzie będzie można otrzymać filiżankę pysznej indonezyjskiej kawy (warunkiem jest umieszczenie w mediach społecznościowych odpowiednio oznaczonego selfie wykonanego przy plakacie promocyjnym Ambasady wyeksponowanym w kawiarni). Delektując się „czarnym złotem”, w wakacyjnej atmosferze, będzie można zwiedzić jednocześnie kawałek Indonezji, bo akcji promocyjnej towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna prezentująca najpiękniejsze zakątki tego fascynującego kraju.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, objął wydarzenie honorowym patronatem, a jego wystąpienie adresowane do organizatorów przedsięwzięcia było emitowane 23 sierpnia podczas warszawskiej inauguracji (transmitowanej również w Indonezji). 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat