Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dialog na festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2020

We wtorek, 18 sierpnia rozpoczęła się kolejna edycja EtnoKraków/Rozstaje – międzynarodowego festiwalu dedykowanego muzyce etnicznej, tradycyjnej i world music. Temat 22. edycji to dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny. W dobie pandemicznych ograniczeń, a jednocześnie: nieograniczonego niemal dostępu do technicznych narzędzi komunikacji paradoksalnie pogłębia się deficyt relacji bezpośredniej, rozmowy, spotkania, wsłuchania się w słowo, w muzykę, w siebie nawzajem.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

– Usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów – zapewnia Jan Słowiński, dyrektor festiwalu.

Na scenie plenerowej festiwalu z lekkością południowoamerykańską zagra Derico Alves Forró Band z Brazylii, a z finezją i ogniem słowiańskim: Sokół Orchestra z Polski. Tradycyjną muzykę perską i poezję Rumiego – sufickiego mistyka przybliży irańskie Hamdam Trio. Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi legendarna krakowska formacja Kroke, jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny etno i wold music. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Wśród artystów sceny kameralnej festiwalu usłyszeć będzie można m.in. syryjskiego kompozytora, multiinstrumentalistę, wirtuoza oud – Wassima Ibrahima we wspólnym projekcie z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Wystąpi również marokański artysta Mustapha El Boudani – inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja – w duecie z polską wokalistką Anną Witczak, znaną z zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod wodzą Michała Czachowskiego.

Tegoroczna formuła: OnEarth - OnAir - OnLine – to koncerty na żywo z respektowaniem wszelkich zasad wynikających z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też transmisje i retransmisje radiowe, streamingi, działania w sieci w trakcie festiwalu i po jego zakończeniu, dedykowane tej części publiczności, która z rozmaitych przyczyn nie będzie mogła w wydarzeniach uczestniczyć bezpośrednio.

Koncerty plenerowe będą się odbywać w Fortach Kleparz w Krakowie w sobotę, 22 sierpnia, natomiast koncerty kameralne w krakowskim klubie Strefa przy ul. św. Tomasza 31 od środy do piątku, 19-21 sierpnia. Oprócz tego zorganizowane zostaną także warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa i w przestrzeniach ŻyWej Pracowni od wtorku do niedzieli, 18-21 sierpnia. Ważną częścią tegorocznej edycji festiwalu będą też premierowe transmisje wideo online (we wrześniu i październiku) nagrań festiwalowych koncertów lat ubiegłych.

Poza spotkaniami na żywo odbył się wirtualny wernisaż wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac międzynarodowego konkursu na plakat: „EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość” – dedykowanego graficznym interpretacjom idei projektu oraz ponaddwudziestoletniej tradycji festiwalu.

Harmonogram festiwalu:

20 sierpnia:

  • godz. 15.00-16.30, Żywa Pracownia, ul. Celna 5 / Tacki z wikliny – warsztaty rzemiosła tradycyjnego; zapisy: warsztaty@zywapracownia.pl
  • godz. 20.00, klub Strefa / koncert / Mustapha El Boudani & Anna Witczak (Maroko/Polska)

21 sierpnia:

  • godz. 12.00-14.00, klub Strefa / warsztaty / Wassim Ibrahim / „Dźwięki Orientu”
  • godz. 20.00, klub Strefa/ koncert / Wassim Ibrahim & Tomas Celis Sanchez (Syria/Meksyk)

22 sierpnia:

  • godz. 12.00-14.00, klub Strefa / warsztaty / Dariush Rasouli / warsztaty pieśni perskich
  • godz. 18.00, Forty Kleparz / koncert plenerowy / Derico Alves Forró Band (Brazylia)
  • godz. 19.00, Forty Kleparz / koncert plenerowy / Sokół Orchestra (Polska)
  • godz. 20.00, Forty Kleparz / koncert plenerowy / Hamdam Trio (Iran)
  • godz. 21.00, Forty Kleparz / koncert plenerowy / Kroke (Polska)

Więcej informacji o koncertach i biletach na stronie internetowej etnokrakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat