Komunikacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusach i tramwajach

Pomimo prowadzonych działań Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie otrzymuje sygnały, że część pasażerów nie stosuje się do nakazu zakrywania ust i nosa maseczką bądź fragmentem odzieży. Chcąc przypomnieć o tym obowiązku, z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, policjanci wspólnie z inspektorami ruchu MPK kontynuują akcję i pouczają zapominalskich pasażerów.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Kontrole rozpoczęły się w poniedziałek, 10 sierpnia, o godz. 8.00 i były prowadzone do godziny 16.00. Przeprowadzono 41 kontroli w 13 liniach tramwajowych (3, 4, 8, 9, 11, 12, 18, 20, 24, 50, 52, 70, 74); za brak zasłoniętych ust lub nosa pouczono 25 osób. Osoby, które nie posiadały przy sobie maseczki dodatkowo były wypraszane z pojazdu. Akcja została zaplanowana na najbliższy tydzień.

Warto podkreślić, że rozpoczęcie kontroli noszenia przez pasażerów maseczek to efekt apeli, które trafiały do MPK SA. Część osób nie stosuje się bowiem do rozporządzenia rządu, które nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Niestety, nie wystarczyły przypomnienia wyświetlane na monitorach zamontowanych w pojazdach i komunikaty głosowe emitowane z głośników.

Policja przypomina, że osobę nienoszącą maseczki może ukarać mandatem do 500 złotych. W rażących przypadkach może skierować sprawę do sanepidu, który może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Takim przypadkiem może być też awantura podczas kontroli. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są osoby chore, między innymi, na astmę oraz kobiety w ciąży.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat