Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jest zgoda na przebudowę ul. Kostaneckiego w Prokocimiu

Zostało wydane pozwolenie na przebudowę ulicy Kostaneckiego. To pierwszy z etapów rozbudowy układu komunikacyjnego w Prokocimiu, który ma ułatwić dojazd m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego. Jeszcze w sierpniu Zarząd Inwestycji Miejskich chce rozpisać przetarg na realizację tego zadania.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Projektowanie docelowego układu drogowego w rejonie nowego Szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego w Prokocimiu rozpoczęło się przed rokiem. Za przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie zgód administracyjnych na realizację odpowiada firma ARG Projektowanie Inwestycyjne sp. z o.o. Przedsięwzięcie składa się z trzech elementów: pierwszy to przebudowa ul. Kostaneckiego, drugi – rozbudowa ul. Jakubowskiego, a trzeci – to budowa nowej drogi łączącej ul. Kosocicką z ul. Jakubowskiego.

– Po trwającym ponad pół roku postępowaniu zostało wydane pozwolenie na przebudowę ul. Kostaneckiego. Obecnie kompletujemy dokumenty potrzebne do ogłoszenia zamówienia publicznego na roboty budowlane – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Ten etap przewiduje przebudowę ulicy Kostaneckiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Wielicką do skrzyżowania z ul. Medyczną. Zakres inwestycji obejmuje poszerzenie ulicy w celu wydzielenia środkowego pasa ruchu przeznaczonego dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej, a także przebudowę chodników po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej budowę ścieżki rowerowej.

 

Równolegle prowadzone jest postępowanie dotyczące wydania decyzji ZRID dla II etapu zadania, czyli rozbudowy ul. Jakubowskiego. – Projektant na bieżąco uzupełnia dokumentację. Liczymy, że w najbliższych miesiącach także w przypadku tego etapu będziemy mieli zgodę na realizację – mówi dyrektor Szewczyk.

Zaraz potem ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane. Zakres prac zakłada rozbudowę ulicy Jakubowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Kostaneckiego. W ramach tego etapu powstaną trzy skrzyżowania w postaci rond, wybudowane będą chodniki po obu stronach ulicy, uporządkowana zostanie kwestia parkowania, przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Wielicką, w tym wydzielony lewoskręt w kierunku centrum. Dodatkowo przebudowana i powiększona będzie pętla autobusowa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów.

Ostatni, III etap zadania, to zapewnienie dojazdu w rejon szpitala od strony południowej. Planowana jest budowa drogi łączącej ul. Jakubowskiego z ul. Kosocicką. – Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową, która jest uzgadniania przez poszczególne jednostki miejskie oraz Miejskiego Inżyniera Ruchu. Zakładamy, że jeszcze w tym roku ruszy postępowanie o wydanie decyzji ZRID – zapowiada dyrektor ZIM.

W ramach tego etapu planuje się budowę drogi jednojezdniowej dwupasowej, łączącej ul. Jakubowskiego z ul. Kosocicką, o długości około 600 m, budowę chodnika po stronie wschodniej drogi, oddzielonego od jezdni pasem zieleni, chodnika po stronie zachodniej na odcinku od ul. Rydygiera do ul. Kosocickiej, a także dwóch rond na skrzyżowaniu z ul. Rydygiera oraz ul. Kosocicką.

Łącznie na rozbudowę dróg w rejonie szpitala w Prokocimiu w budżecie miasta i w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowano około 45 mln zł.

Aby usprawnić dojazd do terenów Szpitala Uniwersyteckiego, Zarząd Inwestycji Miejskich planuje też korektę skrzyżowania ulic Wielickiej i Kostaneckiego. Chodzi o modernizację pasa do skrętu w prawo, który obecnie jest zbyt wąski. Aby jednak można było zrealizować ten zakres prac, konieczne jest przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na realizację. Niedawno ogłoszono zamówienie publiczne na przygotowanie tego zadania.

mapa zim

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat