Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czesław Lang zaprasza na 77. Tour de Pologne

5 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie, rozpoczęła się 77. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Z uwagi na pandemię koronawirusa, wyścig odbędzie się bez udziału kibiców na startach i metach etapów. 9 sierpnia kolarze zawitają do Krakowa, gdzie zakończy się tegoroczna odsłona wyścigu – pierwszego etapowego z cyklu UCI World Tour w nowej rzeczywistości!

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Łącznie, w ciągu pięciu dni, zawodowy peleton przejedzie ponad 890 kilometrów. Trasa wyścigu, choć krótsza niż zwykle, jest bardzo urozmaicona. Pierwsze dwa etapy z metami w Katowicach i Zabrzu przeznaczone są dla sprinterów. Trzeciego dnia na trasie pojawią się wymagające górskie premie oraz wyczerpujący finisz w Bielsku-Białej. Czwarty etap to królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Finałowy, 5. etap 77. Tour de Pologne (188 km) rozpocznie się w niedzielę, 9 sierpnia w Zakopanem, stolicy polskich Tatr. Tuż po starcie na kolarzy czeka Górska Premia PZU drugiej kategorii Ząb, a później Lotna Premia LOTTO w Czarnym Dunajcu. Na trasie znajdują się także Górska Premia PZU pierwszej kategorii Krowiarki oraz drugiej kategorii Góra Makowska. Później trasa wiedzie w stronę Krakowa, gdzie zakończy się 77. Tour de Pologne UCI World Tour i poznamy zwycięzcę wyścigu.

Wszystkim kibicom serca biją mocniej, bo choć przed telewizorami, to będzie można śledzić pierwszą oficjalną, międzynarodową imprezę po „odmrożeniu” sportu w naszym kraju i mieście! 

 

Tour de Pologne w Krakowie

Wjazd peletonu do Krakowa nastąpi około godz. 18:00, od strony Kryspinowa – ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi. Na koniec kolarze pokonają trzy pętle wokół Błoń Krakowskich, a finiszować będą na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), a w dwóch ostatnich latach Pascal Ackermann. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami ekscytującej walki do ostatnich metrów. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 19:00.

Zmiany w organizacji ruchu

Czytaj tutaj.

Zmiany w komunikacji miejskiej 

Czytaj tutaj.

Tour de Pologne Junior

Zanim w Krakowie zameldują się najlepsi kolarze świata, na pętli wokół Błoń Krakowskich będą rywalizować młodzi zawodnicy marzący o pójściu w ślady gwiazd peletonu. 4. etap Tour de Pologne Junior rozpocznie się o godz. 15:15, kiedy to młodzicy pokonają 5 rund x 4 km, a młodziczki 4 rundy x 4 km. Żacy wystartują o godz. 16:30 i pokonają 4 rundy x 4 km.

W ramach Tour de Pologne Junior, dzieci i młodzież z klubów i szkółek kolarskich zmierzą się też w Katowicach, Zabrzu i Bielsku-Białej. Szczegóły znajdują się tutaj

Transmisja z wyścigu

Cały wyścig będzie transmitowany na antenach: TVP Sport, TVP 1 i Eurosportu 1.

9 sierpnia, niedziela – 5. etap (Zakopane – Kraków), plan transmisji
14:25 – transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport
17:25 – transmisja w TVP 1
18:00 – transmisja w Eurosporcie 1

Wszystkie informacje na temat wyścigu można również śledzić na bieżąco tutaj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat