Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zostań beneficjentem Krakowskiego Salonu Sztuki

Krakowski Salon Sztuki zmienia formułę i zwraca się do freelancerek i freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych oraz miejsc oddolnych i prywatnych, w których sztuka powstaje i jest pokazywana publiczności. Zgłoszenia do Konkursu „Obraz Nędzy i Rozpaczy” można przesyłać do 5 września. W puli nagród znalazło się 100 tysięcy złotych. Konkurs jest częścią programu „Kultura Odporna” Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Fot. krakowskisalonsztuki.pl
krakowskisalonsztuki.pl

Do 5 września można zgłaszać dzieła w dwóch kategoriach: Osoba Roku i Miejsce Roku. Bardzo szeroka definicja utworu w rozumieniu prawa autorskiego otwiera dużą przestrzeń dla tego, co w ramach konkursu uznawane jest za „dzieło”. Do nadsyłania zgłoszeń w pierwszej kategorii organizatorzy zapraszają nie tylko artystów i artystki wizualne, ale również autorów i autorki tekstów o sztuce, a także kuratorów i kuratorki. Ważne by identyfikowali się oni z krakowskim środowiskiem artystycznym. Druga kategoria obejmuje podmioty posiadające osobowość prawną (np. fundacje, stowarzyszenia, galerie prywatne), których podstawowym obszarem działalności jest sztuka wizualna oraz które mają siedzibę albo dominującą działalność prowadzą w Krakowie. Określenie „miejsce” nie musi odnosić się do lokalu, w którym realizowana jest działalność.

– W idealnym świecie nie byłoby konkursów. Być może zdarzałyby się czasem jakieś pandemie, ale konkursy na pewno nie. Systemy konkursowe od lat wywołują ogromny sprzeciw środowiska sztuk wizualnych. Ale w jaki sposób przekazać środki finansowe, tak potrzebne w sytuacji kryzysu, artystkom, krytykom, kuratorkom i organizatorom oddolnego, pozainstytucjonalnego artystycznego życia tego miasta bez trybu konkursowego? Nie znaleźliśmy na to pytanie odpowiedzi, ale dzięki trudnościom jakie się pojawiły, postanowiliśmy przyjrzeć się przepisom i prawu, które reguluje życie artystyczne w naszym mieście i kraju – tłumaczy Magdalena Kownacka, dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki.

Stąd nieco przekorne tytułowe hasło konkursu: „Obraz nędzy i rozpaczy”. Interpretacja dowolna. Format pracy również. Organizatorzy nie chcą artystom nic narzucać. – Przez ostatnie dwa lata artystki i artyści tłumnie przybywali do Pałacu Sztuki w Krakowie i chętnie prezentowali swoje prace w ramach wystawy. W tym roku, za pomocą konkursu, chcielibyśmy wspomóc ich działalność i podziękować za to, że tworzą w naszym mieście, że to ono pobudza ich artystyczną wenę – zapewnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizatora Krakowskiego Salonu Sztuki.

Wybór beneficjentów konkursu i ocenę dzieł przeprowadzi specjalnie powołana Komisja ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy. Komisja jest zespołem ekspertów, a w jej skład wejdą artyści różnych generacji, krytycy, kuratorzy i galerzyści reprezentujący szerokie spektrum środowiska sztuk wizualnych związanych z Krakowem.

– Co roku około 500 artystów i artystek zgłaszało propozycje prac na wystawę, darząc nas zaufaniem i wierząc, że potrafimy wyjść poza środowiskowe, pokoleniowe czy ideowe podziały. W tym roku odwdzięczamy się w nietypowy sposób. Dlatego chcemy, by Komisja poza wyborem prac konkursowych stała się jednym z głosów i reprezentacją środowiska artystycznego w pracach nad stworzeniem długofalowej strategii dla polityki kulturalnej miasta w dziedzinie sztuk wizualnych – zapewnia Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

Bez wątpienia 2020 rok przejdzie do historii jako czas wyjątkowy. Niektórzy będą go wspominać jako okres lęku, izolacji, stresu, moment utraty pracy i dochodów. Są tacy, dla których czas pandemii był okazją do wyciszenia się, skupienia i refleksji nad podstawowymi wartościami i celami. Niezależnie od tego, czy przeżywamy właśnie najlepszy, czy najgorszy moment naszego życia, jedno wydaje się dziś pewne – jest to czas zmiany. – Wierzymy, że otwartość i szacunek, jakimi darzyliśmy artystów i artystki uczestniczące w tym projekcie, pozwolą nam w 2020 roku przekształcić Salon w platformę wsparcia i pomocy dla najbardziej dotkniętych sytuacją pandemii reprezentantów krakowskiego środowiska artystycznego – dodaje Gaweł Kownacki, dyrektor artystyczny Krakowskiego Salonu Sztuki. Z przyjętą formułą koresponduje kreacja Krakowskiego Salonu Sztuki nawiązująca w tym roku do estetyki punkowych zinów oraz rewolucyjnej czy solidarnościowej „bibuły”. Przywołujemy estetykę poligrafii tworzonej chałupniczo, metodą „zrób to sam” – przy użyciu ksero, risografii, kolażu itp. Autorka Maria Strzelecka to artystka, twórczyni plakatów, filmów animowanych (m.in. teledysku do „Żony Piłkarza” Doroty Masłowskiej) oraz członkini  zespołów punkowych, w tym Starzy Sida i Jezus Chytrus oi!.

Beneficjentów konkursu poznamy na przełomie września i października. Zamiast na wystawie ich dzieła zaprezentujemy tym razem wyjątkowo tylko w sieci – w mediach społecznościowych Krakowskiego Salonu Sztuki (Facebook i Instagram) oraz na stronie internetowej.

Krakowski Salon Sztuki 2020 powstaje we współpracy Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego – miejskiej instytucji kultury oraz Fundacji Artyści – Innowacja – Teoria (F.A.I.T.) – organizacji pozarządowej aktywnej na lokalnym polu sztuki od 15 lat. Ta współpraca pozwala przyglądać się krajobrazowi kultury Krakowa z różnych perspektyw.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: www.krakowskisalonsztuki.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat