Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

UNESCO ResiliArt – webinar o przyszłości sektora festiwali

Jak sektor kultury i miasta festiwalowe radzą sobie z kryzysem wywołanym przez epidemię COVID-19, jak państwa i lokalne samorządy starają się ograniczać wpływ tego kryzysu na kulturę i branże kreatywne, jakie mechanizmy odporności można i trzeba wypracować w tym zakresie? – to tylko wybrane tematy, o których dyskutuje międzynarodowe grono ekspertów w ramach serii internetowych webinarów UNESCO ResiliArt.

Fot. pixabay.com

Pandemia, która wpłynęła na gospodarkę niemal wszystkich krajów i miast świata, szczególnie mocno odcisnęła się na sytuacji branż kreatywnych. Kryzys dotknął milionów artystów oraz wiele przedsiębiorstw i firm artystycznych, organizacji i instytucji kulturalnych, a także poważnie zakłócił międzynarodową współpracę w obszarze kultury. 

Sektor festiwalowy, podobnie jak cała branża wydarzeń, długo nie wróci do równowagi. I chociaż na poziomie poszczególnych krajów i miast wdrożono różne programy pomocy mające na celu złagodzenie skutków kryzysu dla festiwali i ich ekosystemów, to aktualnie trudno jeszcze oszacować długofalowe skutki obecnej sytuacji.

Sytuacja sektora kultury, festiwali i branż kreatywnych jest przedmiotem serii debat UNESCO ResiliArt, w których biorą udział eksperci reprezentujący miasta festiwalowe świata, specjaliści z branży kultury i przemysłów kreatywnych. Debaty te mają na celu zwiększenie świadomości wpływu pandemii na sektor kultury i branż kreatywnych, a także znaczenia tych branż dla rozwoju gospodarczego i spójności społecznej.

W najbliższy wtorek, 28 lipca o godz. 14.00 odbędzie się webinar z udziałem przedstawicieli Adelajdy, Edynburga, Montrealu, Singapuru, a także Krakowa. Eksperci omówią sposoby i możliwości, które państwom, regionom i samorządom lokalnym mogą pomóc w rozwijaniu polityki wspierającej ożywienie sektora festiwalowego i powrót do równowagi w tym obszarze.

W debacie wezmą udział: Low Eng Teong, reprezentujący Singapur zastępca dyrektora generalnego w National Arts Council, Susan Deacon, przewodnicząca Edinburgh Festivals Forum, była posłanka do parlamentu szkockiego i minister zdrowia, Douglas Gautier dyrektor generalny i dyrektor artystyczny Centrum Festiwalowego w Adelajdzie, przewodniczący Asia Pacific Performing Arts Center i dyrektor Asia Pacific Center for Arts and Cultural Leadership. Miasto Kraków i polski sektor kreatywny będzie reprezentować Paweł Potoroczyn, dyplomata i menedżer kultury, wydawca, producent filmowy i muzyczny, który w latach 2008-2016 był dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Hiroko Tsuboi-Friedman, członek UNESCO Expert Facility, który zajmował się także badaniem polityki w japońskim rządzie.

Miasta, których przedstawiciele wezmą udział w debacie, są członkami Sieci Miast Festiwalowych uznającej festiwale za rosnące zjawisko kulturowe i społeczne mające ważny wkład w rozwój miast, kreowanie ich tożsamości i sukces gospodarczy.

– Od samego początku pandemii Kraków funkcjonuje w ogólnoświatowej debacie na temat skutków COVID-19 i jego wpływu na światową ekonomię kreatywną. Przedstawiciele Krakowa, reprezentanci miejskich festiwali i menedżerowie kultury biorą udział w panelach, dyskusjach i pracują w grupach eksperckich – można tu wymienić choćby ostatnie spotkania online OECD, Festival Cities Network, European Festivals Association czy spotkania miast kreatywnych UNESCO. Tym razem w imieniu miast festiwalowych będzie się wypowiadał Paweł Potoroczyn - wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, dyplomata, pisarz. Serdecznie zapraszam do rejestracji i wzięcia udziału w spotkaniu. To okazja do porównania doświadczeń i znalezienia wspólnych rekomendacji dla odrodzenia się sektora gospodarki kreatywnej w jednym z najtrudniejszych kryzysów, który wprost uderza w mobilność twórców, współpracę międzynarodową i rolę festiwali w dystrybucji kultury. Międzynarodowe doświadczenie Pawła Potoroczyna w zakresie promocji kultury i gospodarki kreatywnej pozwala porównać doświadczenia polskie z australijskimi, szkockimi, kanadyjskimi, a także doświadczeniem Singapuru. Zapowiada się ciekawa wymiana myśli i wiedzy – do udziału w webinarze zaprasza Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Udział w spotkaniu będzie możliwy po rejestracji pod tym linkiem. Zaproszenie na webinar realizowany za pomocą platformy Zoom zostanie wysłane do uczestników na 24 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia. Wstęp wolny.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-23
Data aktualizacji: 2020-07-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź