Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Ekospalarni deszczówka się nie marnuje

Skutki zmian klimatycznych: nawalnych deszczy, ocieplenia klimatu czy suszy odczuwamy na co dzień. Naturalną reakcją na wzrost zagrożenia suszą powinny być adekwatne działania adaptacyjne. Jednym z nich jest gromadzenie deszczówki i ponowne jej wykorzystanie. W Ekospalarni wodę opadową wykorzystuje się do podlewania roślin i uzupełniania oczka wodnego.

Fot. Ekoartprojekt / materiały prasowe
Ekoartprojekt / materiały prasowe

– Pomysł zamontowania systemu nawadniającego zieleń wodą opadową wziął się z proekologicznego podejścia do funkcjonowania naszego zakładu. Nie chcemy, aby deszcz spływający z dachu Ekospalarni był odprowadzany do okolicznych cieków wodnych i przyczyniał się do spiętrzenia rzek w okresach wzmożonych opadów. Chcąc jak najlepiej wykorzystać wodę opadową, której w ostatnich tygodniach mamy pod dostatkiem, tuż przed wakacjami w Ekospalarni zakończyły się prace nad montażem instalacji służącej do nawadniania i nawożenia trawników. Nawodnienie wykonane zostało na powierzchni 3,5 a. Zainstalowano 28 oddzielnych sekcji nawadniających zasilanych rurociągami o łącznej długości 5000 metrów bieżących – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu KHK SA.

Gromadzenie wody opadowej może okazać się zarówno zabezpieczeniem, jak i inwestycją na przyszłość. W trudnych okresach suszy, które zdarzają się w naszym klimacie coraz częściej, jej zapasy będą na wagę złota. Deszczówka to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Warto wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn, sprawdza się więc doskonale w nawadnianiu – większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Zebrana woda jest więc odpowiednia, aby podlewać trawnik i rośliny ogrodowe.

Co ważne, na terenie zielonym wokół Ekospalarni rośnie blisko 500 drzew i około 2500 krzewów. Co roku dosadzane są kolejne rośliny, a ich gatunki dobierane tak, aby wiosną i latem zapewnić pszczołom z usytuowanej obok zakładu pasieki dostęp do roślinności miododajnej. Warto dodać, że zasobem wodnym dla „ekospalarniowych” pszczół jest oczko wodne, które na bieżąco zasilane jest także wodą opadową.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat