Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MPK i policja podpisały porozumienie o współpracy

Poprawa bezpieczeństwa nie tylko w Krakowie, ale także na terenie sąsiednich gmin, gdzie kursują autobusy krakowskiego przewoźnika, walka z przestępczością, eliminacja zjawisk o charakterze chuligańskim oraz efektywniejsze wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych – to główne założenia porozumienia, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zawarło z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Fot. MPK Kraków
MPK Kraków

Dokument został podpisany w czwartek, 9 lipca przez przedstawicieli MPK w Krakowie – Rafała Świerczyńskiego, prezesa zarządu i Grzegorza Dyrkacza, wiceprezesa zarządu oraz przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – inspektora Romana Kustera.

–  Podpisane dzisiaj porozumienie pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a MPK to kolejny krok na drodze do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa oraz okolic. Współpraca ta, w znaczący sposób poprawi przepływ informacji pomiędzy instytucjami, co jest nie do przecenienia w efektywnym i szybkim zwalczaniu przestępczości, a także wszelkich zjawisk o charakterze chuligańskim. To nie tylko możliwość szybszego zatrzymywania sprawców różnego rodzaju przestępstw czy wykroczeń, to również długofalowe oddziaływanie profilaktyczne w zakresie eliminowania zjawisk negatywnych z zakresu bezpieczeństwa. Podpisując to porozumienie spełniamy oczekiwania społeczne w zakresie bezpiecznej komunikacji, jak i chronienia dobra zarówno mieszkańców jak i turystów – powiedział inspektor Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

Dodatkowo porozumienie zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przekazywanie policji z całego województwa nagrań z kamer zamontowanych w tramwajach i autobusach MPK w Krakowie. Policjanci będą mogli w sprawach o wysokim priorytecie odtwarzać lub uzyskać monitoring bezpośrednio na miejscu zdarzenia lub w najbliższej jednostce organizacyjnej MPK SA w Krakowie posiadającej odpowiednie możliwości techniczne. Porozumienie obejmuje także udział policji w szkoleniach.

–  Dzięki zacieśnieniu współpracy krakowskiego przewoźnika z Komendą Wojewódzką Policji nasi pasażerowie, a także prowadzący będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej we wszystkich naszych pojazdach, także tych wyjeżdżających poza granice miasta, do sąsiadujących z Krakowem gmin. Porozumienie zakłada organizację różnego rodzaju działań służących poprawie bezpieczeństwa, w tym m.in. profilaktyczne kontrole w pojazdach – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie. Warto podkreślić, że podobne porozumienie ponad pięć lat temu, 15 stycznia 2015 roku, MPK podpisało z Komendą Miejską Policji w Krakowie. W ciągu tych lat policja podjęła prawie 3,5 tys. interwencji, wystawiła 2440 mandatów, 915 pouczeń i skierowała 45 wniosków do sądu. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy z Komendy Miejskiej Policji wpłynęło do MPK w Krakowie 920 wniosków o zabezpieczanie monitoringu. Wnioski dotyczyły 1640 pojazdów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat