Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dla ochłody… zejdź do podziemi i #zwiedzajKrakow

Planując wakacyjne weekendy, warto pomyśleć zarówno o odwiedzeniu dawno niewidzianych miejsc, jak i tych, w których jeszcze nie byliśmy. I choć Rynek Podziemny – oddział Muzeum Krakowa został udostępniony zwiedzającym w 2010 roku, to wciąż wielu krakowian i turystów nie zdążyło jeszcze zajrzeć do tego skarbca wiedzy o przeszłości miasta. Zatem odkrywaj, #zwiedzajKrakow i wybierz się do Rynku Podziemnego.

Fot. Magiczny Kraków

Między Sukiennicami a kościołem Mariackim, kilka metrów pod ziemią, znajduje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Jak go odkryć? Zejdź do Rynku Podziemnego i wyrusz interaktywnym szlakiem prowadzącym „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”.

Odkryte podczas badań archeologicznych bogactwo śladów wielowiekowej historii miasta zaowocowało powstaniem pod płytą Rynku Głównego unikatowego na skalę europejską rezerwatu archeologicznego o powierzchni blisko 4000 m2. Muzeum Rynek Podziemny to przestrzeń, która daje możliwość poznawania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa i jego mieszkańców, a jednocześnie opowieść o związkach, jakie łączyły miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury.

Chcesz przenieść się do Krakowa sprzed wieków? Nic prostszego – w Rynku Podziemnym możesz poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku, zwiedzającym towarzyszą bowiem odgłosy gwaru transakcji handlowych, a wystawę wzbogacają liczne multimedia.

Szlak turystyczny w Rynku Podziemnym wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice. Zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych pokazują średniowieczną technologię budowania dróg, a nienaruszone profile ziemne wyjaśniają proces podnoszenia terenu na przestrzeni kilkuset lat.

Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony.

Wyjątkowo okazale prezentuje się unikatowa bryła cennego wówczas ołowiu – tak zwany „bochen”. Trzeba tu dodać, że ważnym źródłem bogacenia się Krakowa w średniowieczu był przywilej handlu olkuskim ołowiem nadany w 1302 r. przez Władysława Łokietka. Po wytopie ciężkie odlewy ołowiu przywożono do Krakowa, do Wielkiej Wagi na Rynku Głównym. Tu, po zważeniu i oznakowaniu, dopuszczano je do obrotu handlowego. Zachowanie się takiego „bochna” w całości jest unikatem na skalę światową. Zabytek odkryto w rejonie Wielkiej Wagi. Na jego powierzchni można odnaleźć pieczęcie Władysława Łokietka stanowiące handlowy certyfikat. 11 wybitych prostokątów informuje, że ów bochen ważył 11 centnarów krakowskich, co daje aż 693 kg. Chcesz sprawdzić, ile ważysz w centnarach? – skorzystaj z wagi w Rynku Podziemnym.

bochen ołowiany

A kiedy już poznasz średniowieczną historię Krakowa, znajdziesz „bochen”, sprawdzisz swoją wagę w centnarach krakowskich oraz poznasz rekonstrukcje przedlokacyjnych warsztatów kowalskich czy XI-wiecznych pochówków, zaplanuj wizyty w pozostałych Oddziałach Muzeum Krakowa.

Warto przypomnieć sobie dawno niewidziane miejsca i historie, a także odkryć nowe. Szczegółowe informacje o poszczególnych oddziałach Muzeum Krakowa, godzinach otwarcia, wystawach i ekspozycji można znaleźć tutaj. Jeśli będziesz mieć szczęście, to w jednym z oddziałów spotkasz nietypowego kustosza – kota Hipolita. W którym? – sprawdź sam.


Przypominamy, że w ramach kampanii Kraków nieodkryty trwa akcja #zwiedzajKraków, w ramach której można liczyć na 20-procentową zniżkę na rozmaite atrakcje – począwszy od wizyt w muzeach (wyjątkiem jest Zamek Królewski na Wawelu, który zamiast zniżki przy zakupie biletu wstępu proponuje dodatkowy bilet na Basztę Sandomierską albo do Ogrodów Królewskich) po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Więcej informacji o partnerach znajdziesz tutaj.

Jak otrzymać rabat? Wystarczy przy kasie okazać kartę #zwiedzajKrakow (otrzymują ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu) lub jedną z kart miejskich: Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem lub Krakowską Kartę Rodzinną 3+.

Obiekty biorące udział w programie łatwo rozpoznać po charakterystycznych naklejkach z napisem Kraków nieodkryty i #zwiedzajKrakow.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-04
Data aktualizacji: 2020-07-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź