Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przedpremierowy pokaz filmu o księdzu Adamie Bonieckim

Dziś, w piątek, 3 lipca w kinie „Agrafka” odbędzie przedpremierowa projekcja filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”. To niezwykły, wyjątkowo intymny filmowy portret księdza Adama Bonieckiego w reżyserii Aleksandry Potoczek, uhonorowany na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Fot. Grażyna Makara / Kino Agrafka / materiały prasowe
Grażyna Makara / Kino Agrafka / materiały prasowe

– Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku – bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek.

W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki film „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość, którego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek.

Mimo sprzeciwów i zakazów ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera ich swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać. Dokument Aleksandry Potoczek nie jest jednak „laurką” wystawioną Bonieckiemu, który dzieli się z zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania. – Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony – przekonuje bohater filmu. Mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka, który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

Seans rozpocznie się o godzinie 19.30. Więcej informacji na Facebooku.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat