Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

90. rocznica urodzin Sławomira Mrożka

W poniedziałek, 29 czerwca mija 90. rocznica urodzin Sławomira Mrożka, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, wybitnego pisarza, dramaturga i rysownika, który spoczywa w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl
Paweł Krawczyk/krakow.pl

Sławomir Mrożek był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, dramaturgów, satyryków, prozaików i rysowników. W 1990 roku został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie niedaleko Krakowa. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku zadebiutował Opowiadaniami z Trzmielowej Góry oraz Półpancerzami. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat Policja, wydany w 1958 roku. Światową sławę przyniosły mu jednak dramaty. Do najsłynniejszych należy – wydane w 1964 roku – „Tango”, „Letni Dzień” z 1983 oraz „Miłość na Krymie” z 1993 roku.

Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). We wrześniu 2010 roku Sławomir Mrożek odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1990 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę „Varia. Jak zostałem filmowcem” uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem mózgu, który przeżył w 2002 roku. W czerwcu 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei na południu Francji. Zmarł 15 sierpnia 2013 r.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-29
Data aktualizacji: 2020-06-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat