Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tańszy bilet dla zwiedzających Kraków?

Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego, przedstawił projekt uchwały w sprawie wprowadzenia uprawnień do ulgowych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK) na podstawie biletu 72-godzinnego ulgowego, obowiązującego w I strefie biletowej, w ramach projektu #zwiedzajKrakow. Radni z Komisji Infrastruktury po dyskusji postanowili nie opiniować tego druku.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Projekt uchwały zakłada wprowadzenie uprawnień do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie (KMK) na podstawie biletu 72-godzinnego ulgowego, obowiązującego w I strefie biletowej, w ramach projektu #zwiedzajKrakow - ma na celu uzupełnienie oferty turystycznej o możliwość poruszania się środkami komunikacji miejskiej w atrakcyjnej cenie dla potencjalnych turystów. Równocześnie takie przedsięwzięcie może zachęcić beneficjentów programu do zrezygnowania z podróży samochodem i korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej, co powinno przyczynić się do ograniczenia ruchu pojazdów, a tym samym do zmniejszenia uciążliwości transportu indywidualnego dla środowiska. Sam program #zwiedzajKrakow ma na celu aktywizację turystyki lokalnej, w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Ocenia się, iż wprowadzenie przedmiotowej uchwały, przy założeniu 1000 osób korzystających z programu, może skutkować nieuzyskaniem możliwych dochodów budżetu Miasta ze sprzedaży biletów w kwocie 14 700 zł. Aktualnie nie jest możliwe oszacowanie dokładnej grupy beneficjentów. Szacunku dokonano przyjmując, że 1000 turystów zakupi bilet 72-godzinny (70 proc. stanowią dorośli bez uprawnienia do ulgi). Radni jednak mieli wiele wątpliwości. – Nie wiem co to za program. Kto może z niego skorzystać? Jedyne, co mógł nam przekazać dyrektor, to że beneficjentami będą osoby zarejestrowane w programie i posiadające kartę #zwiedzajKrakow. Jednak to za mało by opiniować ten druk – stwierdził radny Michał Starobrat. Przewodniczący komisji Jacek Bednarz poprosił o mailowe uzupełnienie informacji przez Wydział Turystyki, by Komisja mogła zebrać się przed sesją i zaopiniować druk.

Pozytywną opinie komisji otrzymał za to projekt uchwały zgłoszony przez Radę Dzielnicy XVIII Nowa Huta – druk nr 1227 – w sprawie obowiązku ochrony ptaków przez stosowanie ochrony szklanych powierzchni, w szczególności wiat przystankowych na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Radny Stanisław Moryc zaproponował, iż zgłosi poprawkę do tego druku, by rozszerzyć teren obowiązywania uchwały na cały Kraków.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat