Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

60. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty w całej Polsce!

W niedzielę, 31 maja rozpoczął się 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku całości odbywa się w internecie. W uroczystej gali inaugurującej tę wyjątkową odsłonę festiwalu wzięli udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman, reżyser filmu otwarcia „Pollywood” Paweł Ferdek, a także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. materiały prasowe

– Ten festiwal jest szczególny, bo jubileuszowy. Ale nie będzie sześćdziesięciu tortów przy pobliskim skwerze Andrzeja Wajdy. Nie będzie toastów, nie będzie koncertu w teatrze Słowackiego, ale będzie piękny program, który wypełnimy od początku do końca, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie sześć miesięcy - powitał gości przed ekranami we własnych domach dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. 

Podczas ceremonii odbył się pokaz filmu animowanego „Mały western” Witolda Giersza oraz filmu dokumentalnego „Dwa oblicza Boga” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, które zostały nagrodzone w Krakowie w 1961 roku. Obaj twórcy wirtualnie wzięli udział w uroczystości dzięki nagraniom wideo.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tradycyjnie już otworzył festiwal. – To nie tylko jeden z najstarszych, ale też najważniejszych i najlepszych festiwali tego typu na świecie – podkreślił. –To miejsce debiutu wielu wybitnych reżyserów. To historia polskiego dokumentu, to coś, co śmiało można nazwać ikoną polskiego filmu – dodał.

Po prezentacji wszystkich składów jurorskich każdego z czterech festiwalowych konkursów filmowych odbył się seans filmu „Pollywood” Pawła Ferdka. Projekcja tego pełnometrażowego dokumentu, który bierze udział w konkursie polskim odbyła się w wypełnionej po brzegi wirtualnej sali kinowej, a po projekcji reżyser na żywo odpowiadał na pytania widzów.

To była wyjątkowa ceremonia, którą poprzedził dzień obfitujący w pokazy premierowych filmów, a także spotkania z twórcami, bohaterami i jurorami. Internetowe sale festiwalowe pękały w szwach, świetna frekwencja dopisywała na wydarzeniach towarzyszących, a publiczność aktywnie włączała się w dyskusje.

Przed widzami festiwalu tydzień filmowych doznań wypełniony projekcjami najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych fabuł z polski i z całego świata. W ramach ponad 190 seansów pokazanych zostanie ponad 170 filmów. Codziennie na widzów czekają też transmisje spotkań z twórcami i wyjątkowe wydarzenia specjalne.

Nagranie gali otwarcia festiwalu można ponownie obejrzeć na kanale Krakowskiej Fundacji Filmowej na YouTube. Organizatorzy zapraszają uczestników festiwalu do wirtualnej grupy na Facebooku, gdzie można dzielić się opiniami i wrażeniami, a także gdzie publikowane są ciekawostki na temat filmów z programu.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w całości w sieci i potrwa do 7 czerwca! Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej krakowfilmfestival.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-01
Data aktualizacji: 2020-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź