Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Św. Krzysztofa powrót do przyszłości – konkurs Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa ogłasza konkurs na projekt i wykonanie rzeźby św. Krzysztofa. Figura ma stanąć w niszy znajdującej się na fasadzie remontowanego właśnie Pałacu pod Krzysztofory, głównej siedziby muzeum.

Fot. Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa

Początki kamienicy przy Rynku Głównym 35 sięgają wieku XIII. Jej nazwa pochodzić miała od zdobiącego ją – jak głoszą źródła – od 1380 r. posągu św. Krzysztofa. W materiałach archiwalnych brakuje niestety informacji o formie i umiejscowieniu rzeźby. Zgodnie z obiegową ikonografią miała przedstawiać świętego przenoszącego przez rzekę Dzieciątko Jezus. Rzeźba znajdowała się na fasadzie Krzysztoforów do 1791 r. Co się z nią stało po usunięciu jej stamtąd, nie wiadomo.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą zgłaszać swój akces do piątku, 19 czerwca na adres e-mail: konkurskrzysztof@muzeumkrakowa.pl. W I etapie konkursu uczestnicy przedstawią część koncepcyjną (wizualizacja rysunkowa lub graficzna) oraz opisową, w II etapie – część modelową.

W jury konkursu zasiądą m.in.: dr hab. Monika Bogdanowska (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (Główny Plastyk Miasta), prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak (profesor UJ) i prof. Wincenty Kućma (artysta rzeźbiarz).

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne dla autora zwycięskiej pracy oraz dla uczestników zakwalifikowanych do II etapu konkursu, spełniających wymogi konkursu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zwycięzcę konkursu poznamy we wrześniu, a rzeźba jeszcze w tym roku ozdobi fasadę budynku.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu znajdują się na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat