Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przetarg na „ekologiczne sita” dla Sudołu Dominikańskiego

Sudół Dominikański zwany także potokiem Rozrywka ma swoje źródło w malowniczym Bosutowie w gminie Zielonki. Następnie płynie on przez Węgrzce, Dziekanowice i Batowice, pod torami kolejowymi. Potem przepływa przez osiedla: Mistrzejowice i Prądnik Czerwony. To właśnie w dzielnicy Prądnik Czerwony na wysokości ul. Strzelców nowa miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna planuje swoją kolejną proekologiczną inwestycję, której celem jest ochrona wód Sudołu Dominikańskiego.

Fot. KEGW
KEGW

Urządzenie będzie zbudowane z dwóch trzymetrowych separatorów wkopanych na głębokość czterech metrów. Do wnętrza separatora trafią wody deszczowe z okolic m.in. ul. Strzelców. System separatora i osadnika podczyści spływająca z ulicy deszczówkę z zawartych w niej zanieczyszczeń stałych i substancji ropopochodnych do takiego stanu czystości, aby mogła zasilić pobliski potok. Osadnik grawitacyjny – główna składowa urządzenia wykorzystując różnicę gęstości zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie wyłapie je jak „ekologiczne sito”. Osady z kanalizacji opadną na dno, a substancje lżejsze, np. ropopochodne zostaną wyłapane na lamelach. Raz w roku, specjalnie przystosowany pojazd czyści tego typu urządzenia. Utrzymaniem systemu zajmie się KEGW.

Prace związane z wylotem 88 rozpoczną się w okresie wakacyjnym. Obecnie na terenie Krakowa mamy około 40 takich „ekologicznych podczyszczaczy”. Znajdują się m.in. przy ulicach: Opolskiej, Buncha, Tetmajera, Zawiłej, Brzeskiej, Sużyckiego, Rybitwy, księcia Józefa czy Sodowej.

– Przeprowadzana jest inwentaryzacja ponad 200 wylotów zlokalizowanych na terenie miasta. Na bieżąco śledzimy ich stan oraz jakość wody deszczowej trafiającej do krakowskich cieków i potoków. Takie stałe monitorowanie pozwala nam błyskawicznie reagować w sytuacji zagrożenia – mówi Marta Ekiert, reprezentująca dział Utrzymania KEGW.

Warto dodać, że jednostka budżetowa Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w latach 2020-2023 zaplanowała realizację zadania pod nazwą „Budowa urządzeń podczyszczających na wylotach kanalizacji”. Na ten cel w miejskim budżecie zarezerwowano prawie 8 mln zł.

Szacunkowa wartość bieżącego zamówienia to 300 tys. złotych. Termin składania ofert upływa 5 czerwca, o godzinie 12.00.

Ogłoszenie o zamówieniu dostępne jest tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat