Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podsumowanie programu

W ramach Krakowskiego programu wspierania przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego w 2019 r. miasto zrealizowało 41 zadań na kwotę ponad 20 mln zł. Sprawozdanie z realizacji programu przedstawiła radnym z Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych Katarzyna Wysocka, dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Krakowski program wspierania przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego na lata 2016-2020 wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 2017 r., uaktualniony w 2019 r., obejmuje zadania promujące działania związane ze wspieraniem przedsiębiorczości, wspierające młodych przedsiębiorców, realizujące informację i doradztwo, wspierające współpracę ze szkolnictwem poprzez promocję postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży i społeczności akademickiej oraz organizujące wsparcie dla istniejących przedsiębiorstw.

W programie zapisane zostały 43 zadania, w 2019 r. zrealizowano ich 41. Wydatki wyniosły ponad 20 mln złotych, z czego  12 mln zł pochodziło z budżetu miasta, natomiast 8 mln zł ze środków unijnych, Funduszu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i sponsorów.

W stosunku do 2018 r. wydatki na program wzrosły o prawie 2 mln zł. Zadania, w których nastąpił największy wzrost nakładów finansowych to promocja potencjału naukowo-akademickiego miasta oraz budowa platformy współpracy na linii nauka-biznes, promocja gospodarcza i inwestycyjna miasta, w tym prezentacje, konferencje i targi, wdrożenie systemu elektronicznych usług publicznych w Urzędzie Miasta Krakowa i miejskich jednostkach organizacyjnych, który umożliwi m.in. publiczne, zdalne śledzenie spraw oraz preferencyjne stawki podatku od nieruchomości.

W ramach programu udzielone zostały także ulgi w podatkach i opłatach lokalnych w formie preferencyjnych stawek dla przedsiębiorców w zakresie podatku od nieruchomości -  z ulg skorzystało 254 przedsiębiorców.

Jednym z działań zrealizowanych w ramach wspierania postaw proprzedsiębiorczych był konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Mój pierwszy biznes”, którego partnerem była Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, fundator nagrody „Młody przedsiębiorca odpowiedzialny społecznie”.

Dyrektor Katarzyna Wysocka podkreślała również, że wzmocniona została współpraca ze środowiskiem naukowo-akademickim. W ramach wsparcia postaw innowacyjnych miasto wspierało krakowską drużynę w Międzynarodowym Turnieju Młodych Matematyków w Barcelonie. Ekipa z polski zajęła tam 3. miejsce. Wsparcie krakowskiej reprezentacji przez miasto Kraków miało na celu przyciągnięcie potencjalnych studentów do podjęcia nauki w naszym mieście i budowanie marki Krakowa jako ośrodka naukowo-akademickiego. Kraków był także gospodarzem 45. Zjazdu Fizyków Polskich. Istotnym elementem tego wydarzenia było otwarcie się nauki na biznes, jeden dzień poświęcony był współpracy nauki z przemysłem.

– Jak w tym roku będzie realizowany krakowski program wspierania przedsiębiorczości i , czy w związku z epidemią zostanie przemodelowany? – dopytywał Łukasz Sęk, przewodniczący Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

- Trudno wyrokować. Dużo zależy od działań Zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19. Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na przyszły tydzień. Ale konkurs „Mój Pierwszy Biznes” jest już na wstępnym etapie realizacji, rozpoczęliśmy przygotowanie dokumentów, mamy zabezpieczoną kwotę na nagrody. Mamy nadzieję, że uda nam się konkurs zrealizować – informowała radnych Katarzyna Wysocka.

Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji jest koordynatorem działań związanych z pomocą przedsiębiorcom i pracownikom w czasie pandemii.  - Realizujemy obwiązujące i dodatkowe działania niezbędne z punktu widzenia wsparcia biznesu. Od maja ruszyły punkty doradztwa kryzysowego, jest serwis informacyjny, wiele kwestii staramy się ujednolicić, by przekaz dotyczący działań miasta do przedsiębiorców i pracowników był jasny i czytelny – mówiła dyrektor Wysocka.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat