Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Straż w czasach pandemii

Prawie 7,5 tys. służb - tyle od momentu ogłoszenia stanu epidemicznego wykonała krakowska Straż Miejska. O tym szczególnym czasie i zadaniach strażników mówił radnym z Komisji Praworządności komendant Straży Miejskiej Jerzy Mądrzyk.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Działania Straży Miejskiej w czasie pandemii objęły głównie kontrolę przestrzegania przepisów odnośnie do gromadzenia się w miejscach publicznych oraz przestrzegania noszenia maseczek.
– Najczęściej kontrolowaliśmy młodzież szkolną i nastolatków, którym trudno jest zachować reżim sanitarny i nie spotykać się ze znajomymi. Jednak kontrole miały na celu jedynie upomnienia – mówił Jerzy Mądrzyk. W głównej mierze Straż zajmowała się jednak działaniami interwencyjnymi, a było ich w tym okresie ponad 9 tys., średnio 159 interwencji dziennie. Najczęstszą przyczyną były zgłoszenia o osobach nietrzeźwych (ponad 1500 interwencji). Ponad 550 osób zostało przewiezionych do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Straż Miejska mocno wspierała także działania służb medycznych, wraz z fundacją „Przystań Medyczna” pomagano osobom bezdomnym, które są wyjątkowo narażone w czasie epidemii. O pomoc najbiedniejszym i bezdomnym pytała radna Alicja Szczepańska. Udało się dotrzeć do 62 miejsc i udzielić pomocy 40 osobom. Była to zarówno pomoc materialna, jak przekazanie i podanie leków, jedzenia, wody, aż po pomoc medyczną, zmiany opatrunków, odkażanie ran. Radna Szczepańska prosiła również o dodatkowe patrole sprawdzające czystość w parkach, czy na terenie ogródków działkowych.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat