Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niższe opłaty za ogródki gastronomiczne

Decyzją prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, od 18 maja do 30 czerwca na terenie Gminy Miejskiej Kraków obowiązywać będzie zmieniona opłata za korzystanie z terenów gminnych pod ogródki gastronomiczne. Ulegnie ona obniżeniu do 20% obecnie obowiązującej stawki.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Na terenach gminnych leżących poza pasem drogowym, będzie ona wynosić:

  • w strefie I – centralnej: 0,50 zł (netto) za 1 m2 dziennie +23% VAT (do tej pory 2,50 zł netto za 1 m2 dziennie)
  • w strefie II: 0,30 zł (netto) za 1 m2 dziennie +23% VAT (do tej pory 1,50 zł netto za 1 m2 dziennie)

Ponadto, aby zrekompensować straty spowodowane ustawieniem stolików, dostosowanym do zasad reżimu sanitarnego – tam, gdzie jest to możliwe, zwiększona będzie powierzchnia ogródków.

Kolejnym działaniem na rzecz przedsiębiorców – restauratorów będzie uproszczona do minimum procedura ponownego zawarcia umowy na organizację ogródków gastronomicznych. Przedsiębiorcy najpierw uruchomią ogródki, a dopiero potem podpiszą umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych.

W przypadku ogródków leżących w obszarze pasa drogowego, należy skontaktować się z Zarządem Dróg Miasta Krakowa

Wnioski mogą dotyczyć obniżenia wysokości opłat lub powiększenia powierzchni ogródka – przy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Istnieje możliwość obniżenia opłaty do wysokości 20% opłaty naliczonej w decyzji administracyjnej, zezwalającej na zajęcie pasa drogowego. Obniżenie wysokości opłat dotyczy decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego w okresie od 14 marca do najpóźniej 30 czerwca. Warunkiem zastosowania obniżki jest złożenie pisemnego wniosku o zmianę ostatecznej decyzji. W przypadku pytań dotyczących tego rodzaju wniosku, należy się kontaktować z działem Zajęcia Pasa Drogowego pod Handel i Reklamy ZDMK – tel. 12 616 72 06, 12 616 75 81.

Opisane powyżej działania wpisują się w program „Pauza”, ogłoszony przez prezydenta Krakowa 16 kwietnia, w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi po wprowadzeniu stanu epidemicznego.

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-05-15
Data aktualizacji: 2020-05-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat