Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Staw zmieni oblicze parku Lotników Polskich

Staw o powierzchni hektara, pawilon z kawiarnią i miejsce wypoczynku dla mieszkańców – to inwestycja realizowana w parku Lotników Polskich przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Zakończenie prac planowane jest na początek wakacji.

Fot. telewizja.krakow.pl
telewizja.krakow.pl

Prace są realizowane w pobliżu TAURON Areny Kraków od strony Ogrodu Doświadczeń. Staw, o głębokości ok. 1,5 metra, powstanie w naturalnym zagłębieniu terenu, gdzie wiele lat temu znajdował się zbiornik wodny. Zostanie również wybudowany pawilon, przewidziano miejsce na kawiarnię, tarasy drewniane i plażę z ławkami oraz leżakami.

To największa inwestycja realizowana w tym roku w Krakowie. Nowy staw będzie zasilany m.in. deszczówką z dachu TAURON Areny Kraków. – Chcemy, by staw, który jest tutaj tworzony był swoistym rezerwuarem wody, która może być również wykorzystywana do podlewania roślin, ale z drugiej będzie oazą przyrody. Cały staw będzie w dużym stopniu porośnięty roślinnością wodną. Myślę, że będzie to miejsce bytowania ptactwa, a przy okazji miejsca do spokojnego wypoczynku krakowian – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

 

W parku pojawi się wiele ciekawych gatunków drzew takich jak klon czerwony, metasekwoja, dąb błotny oraz roślin wodnych i mniej znanych roślin szuwarowych: grzybień biały, grążel żółty, przęstka pospolita, oczeret jeziorny, rdestnica połyskująca, łączeń baldaszkowaty, kosaciec żółty, strzałka wodna, pałka wąskolistna, turzyca nibyciborowata, turzyca zwisła, turzyca sztywna.

Nie jest to jedyna inwestycja realizowana w ostatnich latach w parku Lotników Polskich. W parku powstała fontanna, przypominająca kaskadę. Kompozycja fontanny jest powiązana z układem placu – utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w zielone powierzchnie trawników i rabat. Płyty kamienne nadają efekt płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewa się woda. Całość tworzy formy kaskadowe. Oprócz ruchu wody w nieckach, spowodowanego różnicami poziomów, główną atrakcją fontanny jest obraz wodny.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat