Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Powstanie koncepcja linii tramwajowej Azory – Cichy Kącik

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie szuka firmy, która przygotuje koncepcję linii tramwajowej pomiędzy osiedlem Azory a pętlą Cichy Kącik. W ramach tego zlecenia ma też zostać uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) dla tego zadania. Oferty w przetargu można składać do 8 czerwca.

Fot. ZIKiT
ZIKiT

Rozpoczynają się przygotowania do zaprojektowania kolejnej inwestycji komunikacyjnej. Tym razem chodzi o trasę tramwajową, która ma połączyć osiedle Azory z pętlą Cichy Kącik. – Szukamy firmy, która zajmie się przygotowaniem wielobranżowej i wielowariantowej koncepcji dla tego przedsięwzięcia, a także uzyska – w naszym imieniu – decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Punktem wyjścia dla projektantów będzie opracowane na zlecenie Miasta w 2014 roku Studium wykonalności dla połączenia drogowego ul. Piastowska – ul. Głowackiego – ul. Weissa w Krakowie”. Jeden z wariantów tego materiału proponuje realizację na odcinku od osiedla Azory do pętli Cichy Kącik linii tramwajowej. – Na bazie tego opracowania, chcemy przygotować aktualną koncepcję przebiegu, z propozycjami konkretnych rozwiązań technicznych, szczególnie na styku z już istniejącą infrastrukturą drogową i kolejową. Zadaniem projektantów będzie też oszacowanie kosztorysu inwestorskiego, a także przygotowanie dokumentów i uzyskanie w imieniu miasta tzw. decyzji środowiskowej. To na jej podstawie, w kolejnych latach będzie mogła zostać opracowana dokumentacja potrzebna do uzyskania decyzji zezwalającej na realizację (ZRID) – mówi Łukasz Szewczyk.

 

Zgodnie z istniejącym studium wykonalności, nowa linia tramwajowa ma się zaczynać od ulicy Weissa, gdzie ma się łączyć z planowaną trasą szybkiego tramwaju z Krowodrzy Górki do osiedla Azory. Następnie linia ma przekroczyć magistralę kolejową wschód – zachód, dojść do ul. Głowackiego i biec wzdłuż tej ulicy w kierunku południowym do skrzyżowania z ulicą Podchorążych. Tam ma powstać skrzyżowanie z już istniejącym układem torowym, zapewniające możliwość poprowadzenia komunikacji tramwajowej w różnych kierunkach. Na dalszym odcinku linia będzie biegła w kierunku południowym wzdłuż ulicy Piastowskiej aż do pętli Cichy Kącik. Po drodze mają zostać zaproponowane przez projektantów nowe skrzyżowania z ulicami Lea, Armii Krajowej oraz Reymonta.

Inwestycji tramwajowej ma też towarzyszyć układ drogowy oraz nowe ścieżki rowerowe i chodniki. – Jeśli chodzi o ulice, zakładamy, że będzie to przebudowa już istniejącego układu, a nie jego rozbudowa o kolejne pasy – zaznacza dyrektor ZIM w Krakowie. ZIM chce też, by projektanci opracowali dokumentację i uzyskali decyzję środowiskową dla przebudowy odcinka od pętli Cichy Kącik do ul. Królowej Jadwigi wraz z nowym mostem nad Rudawą i ścieżkami rowerowymi. Tu również nie planuje się poszerzenia istniejących ulic, za to infrastruktura miałaby się wzbogacić się o dodatkowe rozwiązania dla osób korzystających z jednośladów.

Oferty w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie można składać w terminie do 8 czerwca. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat