Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szykują kolejnych 178 mieszkań dla krakowian

W tym roku do dyspozycji krakowian przekazanych zostanie kolejnych 178 mieszkań, na realizowanym na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskiej w Krakowie, osiedlu Przyzby-Zalesie. W połowie roku powinna być wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie dla II etapu – największej obecnie mieszkaniowej inwestycji miasta.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Realizacja robót budowlanych w ramach II etapu przebiega bez większych zakłóceń, choć panuje na niej mniejszy ruch z uwagi na trwającą pandemię COVID-19. Wśród pracowników wdrożono dodatkowe zasady postępowania z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną. Trzy z pięciu budynków są już ukończone, w pozostałych dwóch trwają prace wykończeniowe. Do zakończenia pozostał niewielki zakres robót związany z instalacjami wewnętrznymi oraz malowaniem ścian i balustrad. Na finiszu są prace związane z układaniem paneli i montażem wyposażenia łazienek.

Korzystając z dobrej pogody, wykonawca kończy również zagospodarowanie terenu wokół budynków. Trwają ostatnie prace związane z niwelacją teren, nasadzeniami zieleni i wysiewaniem  trawników.

Przypomnijmy: 179 mieszkań zrealizowanych w ramach I etapu osiedla zostało przekazanych do zasiedlenia 11 grudnia 2019 r. Obecnie większość lokali ma już swoich najemców. Realizacja I etapu osiedla rozpoczęła jesienią 2017 roku. W ciągu dwóch lat powstały cztery budynki mieszkalne i jeden budynek mieszkalno-usługowy z miejscem na żłobek i bibliotekę. W ramach I etapu inwestycji zrealizowano również  układ drogowy osiedla, zaaranżowana została większa część terenu zielonego oraz wybudowano przyjazny dla dzieci plac zabaw o powierzchni ponad 400 m2.

W przypadku lokalu żłobka wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykończenie pomieszczeń. Udostępnienie nowego miejsca dla maluchów planowane jest jeszcze w  2020 roku.

 

Docelowo, na osiedlu Przyzby-Zalesie będzie mogło zamieszkać 357 rodzin. Do ich dyspozycji będzie łącznie 240 miejsc postojowych, w tym 21 dla osób niepełnosprawnych. Komunalne osiedle nie będzie grodzone, więc cała infrastruktura będzie dostępna dla mieszkańców sąsiednich osiedli.

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Construccion SA z Hiszpanii. Wartość kontraktu przekracza 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje sp. z o.o. SK. Inwestycja dofinansowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

Osiedle Przyzby-Zalesie to nie jedyny projekt realizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w ramach Programu Budownictwa Komunalnego. Druga co do wielkości inwestycja to osiedle Wańkowicza w Nowej Hucie, gdzie powstaje 165 mieszkań w siedem niskich budynkach wielorodzinnych. To zadanie będzie gotowe najpóźniej w październiku 2020 r.  – o sześć miesięcy szybciej niż pierwotnie planowano. Niebawem rozpocznie się z również kolejna budowa bloku z 46 mieszkaniami przy ul. Fredry. ZIM ubiega się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na to zadanie.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski/ ZIM
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat